Єврокомісар: найближчим часом ООН надішле в Україну свого спецпредставника

11 Лютого 2014, 09:18

За підсумками візиту Муйжнієкс підготує звіт, але цей документ навряд чи здатний змінити ситуацію. З практичної точки зору набагато важливіше консультації про створення незалежної тристоронньої комісії (влада, опозиція і РЄ) з розслідування правопорушень з боку міліції, які єврокомісар проводив у Києві від імені генсека Ради Європи Турбьерна Ягланда. З ідеєю створення такої комісії Страсбург виступав ще в грудні але тепер переговори перейшли до конкретики.

Комісар розповів, що дві сторони – опозиція і Рада Європи – вже призначили своїх представників. Співголовою від РЄ став екс-президент Євросуду з прав людини Ніколас Братца. Представником опозиції він назвав колишнього суддю Європейського суду від України Володимира Буткевича . Тим часом стало відомо, що підсумку кандидатура від опозиції замінили.

У розпорядженні «КоммерсантЪ-Украина» потрапив лист за підписом трьох лідерів опозиції, яким вони делегують до комісії Володимира Василенка – доктора юридичних наук, професора , колишнього суддю Міжнародного кримінального трибуналу по Югославії. Василенко, а також офіс Турбьерна Ягланда підтвердили цю інформацію. " Грунтуючись на спілкуванні з опозицією, ми очікували побачити кандидатуру Володимира Буткевича . Але потім ми отримали з Києва офіційний лист з іншим прізвищем " , – прокоментував ситуацію прес-секретар генсека РЄ Деніел Хольтген.

Головною перешкодою для початку роботи посередницького механізму є відсутність кандидатури від влади. Хольтген підкреслив, що Київ повинен прийняти таке рішення "якомога швидше". Муйжніекс між тим відмовився прогнозувати, коли влада зробить це і піде вона взагалі на такий крок. Однією з причин затримки , судячи з усього, стало відмінність підходів Києва та Страсбурга до питання відповідальності міліції.

"Необхідно зупинити безкарність міліції. Це один з найважливіших кроків ( для досягнення компромісу, – Ред.), – підкреслив Муйжнієкс . Він також додав , що не вважає можливим політичний вихід з кризи  елементом якого стала б обопільна амністія мітингувальників і працівниківв міліції, які брали участь у зіткненнях.

"Навіть якщо проти поліцейських застосовується насильство, насильство у неприпустимо. Це грубе порушення прав людини. Наведу аналогію: у боротьбі з тероризмом держава не повинна використовувати терористичні методи, – пояснив Нільс Муйжніекс. – Відповідно до міжнародних норм, амністія щодо грубих порушень прав людини неприпустима. Під це правило автоматично підпадають порушення, допущені міліцією".

Представник Ради Європи визнав, що з боку мітингувальників також були порушення закону , але не вважає можливим концентруватися на цьому : "Не думаю , що я повинен закликати владу розслідувати порушення мітингувальників – вони і без мене це зроблять "
Втім, навіть якщо роботу даної тристоронньої комісії так і не вдасться почати , міжнародні організації не залишать спроб взяти участь у розв'язанні кризи.

Муйжніекс повідомив , що до аналогічної діяльності готується Організація Об'єднаних Націй. "Я дізнався , що найближчим часом ООН збирається надіслати в Україну спецпредставника. Схоже, вони хочуть зайняти більш активну позицію щодо того, що відбувається… У них є ідея міжнародного посередництва з боку ООН", – повідомив комісар РЄ.

Деталі майбутньої місії ООН поки не оприлюднюються .

Нагадаємо, за час свого перебування в Україні Муйжнієкс зустрівся із представниками влади. Зокрема, з в.о. міністра внутрішніх справ Віталієм Захарченком, в.о. міністра закордонних справ Леонідом Кожарою, першим заступником голови Адміністрації президента Андрієм Портновим, головами комітетів у Верховній Раді, суддями. Також він відвідав регіони – побував у Вінниці, Запоріжжі, Дніпропетровську.

Муйжніекс зібрав матеріали і нині займається підготовкою звіту, який буде оприлюднено через місяць.

Нагадаємо, що після зустрічі з офіційною делегацією громадських активістів з України, яка відбулася 30 січня, Комісар Ради Європи Нілс Муйжніекс прийняв рішення про термінове відвідання України.