Депутат Європарламенту від Німеччини Ребекка Гармс закликала ЄС закрити порти для заходу російських кораблів з Азовського моря, поки РФ не відновить свободу навігації по Керченській протоці і в Азовському морі. Про це вона заявила напередодні початку дебатів в Європарламенті про хід реформ в Україні, запланованих на 11-12 грудня.
Гармс також наголосила, що ЄС має відреагувати на Керченську кризу посиленням санкцій щодо Росії.
"Ми закликаємо ЄС та держави-члени ввести цілеспрямовані санкції в разі, якщо 24 українських військовослужбовців не будуть звільнені і в разі подальшої військової ескалації; мандат спеціальної моніторингової місії ОБСЄ має бути розширений до Азовського моря. Ми також закликаємо ЄС та його держави-члени закрити наші порти для заходу російських кораблів з Азовського моря на випадок, якщо Росія не відновить свободу навігації по Керченській протоці і в Азовському морі", – заявила вона.
Водночас вона висловила надію, що після російської військової атаки в Керченській протоці переважна більшість в Європейському парламенті проголосує за запропоновані заходи реагування на нещодавню ескалацію.
Крім того, Гармс нагадала, що 11-12 грудня ЄП підіб'є підсумки і оцінить реформи, проведені в Україні після набрання чинності Угоди про асоціацію з ЄС два роки тому. За її словами, у доповіді депутати дадуть оцінку прогресу, досягнутому Україною у таких сферах, як енергетика, охорона здоров'я, пенсійна й освітня реформи, державне управління та децентралізація.
"Тим не менше, ми закликаємо українську владу активізувати свої зусилля, зокрема, в галузі боротьби з корупцією, щоб продовжити реформу децентралізації і домогтися подальшого прогресу щодо комплексної реформи судової системи", – підкреслила Гармс.
Вона також додала, що досягнення України особливо вражають, якщо враховувати вкрай важку ситуацію, у якій перебуває країна в зв'язку з російською агресією.
Нагадаємо, 25 листопада прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений.
Крім того, у ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “Нікополь” вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир “Яни Капу” також примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ.
27-28 березня в окупованому Криму заарештували всіх 24 українських моряків. Київський районний "суд" окупованого Сімферополя заарештував Володимира Варемеза, Сергія Цибізова, Андрія Оприска, Віктора Беспальченка, Володимира Терещенка, Романа Мокряка, Михайла Власюка, Сергія Попова, Юрія Будзила, Владислава Костишина, Богдана Головаша, Сергія Чуліба, Андрія Драча, Володимира Лісового, Андрія Шевченка, В'ячеслава Зінченка, Юрія Без'язичного, Євгена Семідоцького, Богдана Небилицю, Олега Мельничука та Дениса Гриценка. Своєю чергою, у Керчі також до 25 січня 2019 року були заарештовані поранені Андрій Артеменко, Андрій Ейдер і Василь Сорока.