«Угода про асоціацію готова до підпису. ЄС закликає утриматися від насилля проти демонстрантів і попереджає владу не запроваджувати надзвичайний стан. ЄС чекає на партнера, який був би готовим і вартим довіри, аби підписати Угоду – з Януковичем, хоча це дуже малоймовірно, або з новими проєвропейськими силами, що могли б прийти до влади демократичним конституційним шляхом через голосування парламентської більшості або через дострокові вибори. Але це вже питання до України», – заявив у коментарі Тиждень.ua польський євродепутат Яцек Саріуш-Вольський.
Він наголосив, що ЄС уважно стежить за ситуацією в Україні.
«ЄС спостерігає за всім і позитивно сприймає надзвичайну народну підтримку європейської інтеграції. Але він не втручається у внутрішню політику. ЄС чекає і дивиться на те, що відбувається, з оптимізмом», – наголосив євро депутат.
На запитання Тиждень.ua про те, чи вивчила Європа якісь уроки з українського досвіду з огляду на те, що Грузія і Молдова парафували Угоду і можуть зіткнутися з тиском від Росії, Саріуш-Вольський відповів:
«Ми від самого початку знаємо про тиск, хоча не певні, що до них він буде таким же значним і що вони не зможуть йому протистояти. Ми сподівалися, що і така велика країна як Україна протистояла б йому, але ми не здивовані (тим, що відбулося – ред.). Ми розчаровані, що через тиск Росії відступила Вірменія. Але щодо України – надіємося, що вона достатньо сильна, аби протистояти цьому тиску».
«ЄС вивчив свої уроки. Питання в тому, чи вивчила уроки Україна – від Помаранчевої революції, за яким слідував великий обман через чвари, втрата можливості – знищення можливості. Тепер, коли дається другий шанс, опозиція має об’єднатися, щоб не зруйнувати і його», – додав Саріуш-Вольський .
Він додав, що європейці дуже підтримували Помаранчеву революцію, і масштаб тої підтримки був значно більшим, ніж сьогодні.
«Потім Європа була обманута лідерами і чварами між ними. Тепер цього рівня підтримки не досягнути – дуже складно пробудити той же рівень підтримки і інтересу до України. І то був величезний втрачений шанс. Якщо він дається один раз і ним не користуються, а тим більше дискредитують себе, дуже складно отримати ще один», – сказав євродепутат.
«Європейська підтримка може повернутися, «якщо буде гарантія і впевненість у тому, що цього разу лідери не сваритимуться, не ставитимуть власні амбіції вище за інтереси народу, і що вони будуть мали волю реалізувати реформи і Угоду про асоціацію – тоді все ще може налагодитися», – резюмував він.