У. Т.: Пане Залевський, чому публікацію в New York Times підписали саме очільники дипломатичних відомств Польщі, Швеції, Німеччини, Великої Британії та Чехії?
– Це ті країни Європейського Союзу, що найбільше цікавляться Україною.
У. Т.: Тон листа європейських міністрів дуже жорсткий. Чи свідчить це про те, що імідж України в ЄС остаточно зіпсовано?
–Критерієм, який означатиме, що українська влада зацікавлена в європейській інтеграції, є вибори. Якщо вони відповідатимуть стандартам ОБСЄ, то це напевно пришвидшить остаточне завершення процесу укладання Угоди. Майбутні парламентські перемоги стануть неабияким тестом для української влади. І заяву можна розглядати як сигнал також у перспективі майбутніх виборів.
У. Т.: Українське МЗС каже про те, що переговори щодо близького парафування Угоди про асоціацію між Україною та ЄС фактично завершені і що сам документ може бути підписаний найближчим часом, до кінця березня. Ця інформація відповідає дійсності?
– Очільники європейської дипломатії хотіли передати свій сигнал українській владі власне в момент парафування Угоди про асоціацію. Воно справді має відбутися найближчим часом. Згідно з ухваленою Європейським парламентом резолюцією, підписання Угоди про асоціацію зумовлене розвитком ситуації в Україні. Вочевидь, міністри вирішили наголосити, що справжнім доказом поваги до правил демократії є вибори відповідно до стандартів ОБСЄ.
У. Т.: Якою є позиція керівництва Європейського Союзу щодо вироку екс-міністру внутрішніх справ Юрію Луценку? Нещодавно його засудили до чотирьох років ув’язнення з конфіскацією майна через «злочинну змову з водієм» та святкування Дня міліції…
– В Євросоюзі переважно вважають, що цей вирок є політично вмотивованим. Це позначається на загальному іміджі України як держави, де влада використовує право для досягнення власних політичних цілей.