Євро-2012 можуть затьмарити акції протесту

6 Січня 2012, 16:59

Зокрема, керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко у коментарі Тижню заявив, що період зросту незадоволення українців для проведення акції протесту припаде на початок чемпіонату з футболу Євро-2012.

«Нові групи протестувальників розуміють, що влада ні перед чим не зупиниться, прикладом є розгін Податкового майдану. А тому буде спроба масових протестів під час чемпіонату Європи (з футболу – Ред.). Літо буде дуже болісним для української влади. До речі, тепер варто уважно стежити не тільки за реакцією Заходу на події в Україні, а й на реакцію Сходу. Зокрема, що стосується зусиль, зроблених для підтримки різних протестів українців, зі сторони Кремля. Путіну дуже важливо показати, що Янукович не справляється з протестами і ситуація в Україні гірша, ніж в Росії. І навпаки – Янукович демонструватиме, що все – під контролем», – вважає Небоженко.

Натомість, за його словами, передвиборчий період зменшиться соціальний спротив українців.

«Вибори, як правило, знімають перспективу запеклого протесту. Однак, після виборів варто очікувати серйозних протестів, зважаючи на фальсифікації, можливі під  адміністративним тиском», – зазначає політолог.

Такої думки дотримується і голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«Наближення парламентських виборів певною мірою нейтралізує протестні настрої та соціальну напругу в суспільстві у першій половині року. Плюс сама атмосфера наближення виборів також буде каналізувати протестні настрої і переводити їх у політичну площину – будуть очікування хоча б часткової зміни влади, перемоги опозиції. І це, зокрема, може надати шанси опозиції для мобілізації незадоволених людей прийти на вибори, що збільшить явку виборців. Однак, це потребує серйозних зусиль, серйозної кампанії», – прогнозує Фесенко.

Втім, якщо соціальні і політичні очікування щодо результатів виборів не співпадуть з реальними, то в Україні можлива серйозна політична криза, як наслідок – і політичні протести.

«Навіть серйозніші, ніж в Росії», – додав експерт.

Фесенко називає й іншу причину, котра може викликати масове незадоволення українців.

«Якщо, не дай Бог, наступного року виникне нова хвиля глобальної економічної кризи, тоді це, безумовно, стане каталізатором посилення соціальної напруги і відповідно можуть поєднатися чинники соціального і політичного незадоволення», – зазначив він.

Нагадаємо, вибори до Верховної Ради України відбудуться у жовтні 2012 року.

Як відомо, 2011 року відбулося чимало соціальних акції протесту, деякі навіть з голодуванням. Зокрема, наприкінці року масово протестували «афганці», чорнобильці та інваліди, які вимагали повернути їм соціальні гарантії. Найбільш масові акції пройшли в ДонецькуХаркові та Львові.