Відповідне рішення ухвалила Рада керівників МВФ. Кошти виділять через розподіл спеціальних прав запозичення (СПЗ) на підтримку світової економіки. Загальна сума траншу – $650 млрд. Україна орієнтовно може отримати гроші до 23 серпня, повідомив Володимир Зеленський. Цей транш виділять у ромках боротьби із наслідками пандемії, тому його не потрібно повертати. Також в МВФ зазначили, що це найбільший транш за всю історію фонду.
Асоційований експерт Case Україна Євген Дубогриз у коментарі Тижню зазначив, що сума є дійсно вагомою, однак для економіки це не дуже великі гроші. За словами експерта, вони швидше допоможуть нам зменшити витрати за різними параметрами: “Якщо ці кошти підуть на погашення боргів перед МВФ, перед іншими зарубіжними кредиторами, це означатиме, що нам не треба буде нових боргів. Тобто це одночасно зменшить державний борг і дозволить менше грошей витрачати на відсотки за ними та розгрузити навантаження на майбутні покоління”.
Читайте також: Сценарії майбутньої кризи
Замість того, щоб залучати якийсь зовнішній борг на несприятливих для нас умовах на зовнішніх ринках, за рахунок цих коштів Україна може погасити кредити МВФ, які у вересні треба віддавати. Тобто цей транш зменшить дефіцит бюджету та дозволить не залучати запозичень на внутрішніх ринках і стане запобіжником прискоренню інфляції. “Умовно кажучи, якби цих грошей не було, то у нас можливо інфляція була б вищою. Це нам допоможе у майбутньому не платити великі відсотки за залученими кредитами”, – пояснив фінансовий аналітик.
Щодо ймовірних напрямків залучення коштів, наразі немає конкретики, на що конкретно витрачатимуть транш. 28 липня Володимир Зеленський провів телефонну розмову із директоркою-розпорядницею МВФ Крісталіною Георгієвою. Після неї глава анонсував майбутню місію фонду до України у вересні поточного року. На думку фахівця, саме розподіл коштів може стати однією з тем, що обговорюватиметься під час візиту.
За його словами, є декілька варіантів, куди залучать транш: “Ймовірно вони просто підуть у бюджет і за них можна буде фінансувати хоч “Велике будівництво”, хоч інші проєкти розвитку. Є й інший варіант, що гроші підуть у золотовалютні резерви нацбанку. Їх не можна буде витрачати, але це збільшить фінансову стійкість України. Також можливі проміжні варіанти, наприклад якщо ми віддамо кредити МВФ і відтак зменшимо навантаження