Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) звернувся до Росії за поясненнями її позиції у двох справах за позовом України. Про це повідомили в прес-службі ЄСПЛ у Страсбурзі.
«Звернення стосується того, чи перебувають порушення, в яких Українська держава звинувачує Російську Федерацію, під її юрисдикцією і чи існують ефективні засоби правового захисту», – йдеться у повідомленні.
На відповідь Європейський суд з прав людини відводить 16 тижнів.
Обидва позови направлені до ЄСПЛ цього року. Перший датований 13 березня і стосується захоплення контролю Росією над Кримським півостровом і подіями, які відбулися пізніше на сході України і стосуються численних порушень прав людини.
Другий позов було подано 13 червня і стосувався викрадення трьох груп українських дітей-сиріт. Зазначається, що всі групи маленьких громадян України були сформовані у період з червня по липень ц.р. на території східної України і згодом у супроводі дорослих незаконно вивезені на територію Росії. Пізніше завдяки дипломатичним зусиллям дітей-сиріт повернули в Україну.
У своїх позовах Україна звинувачує Російську Федерацію у порушенні численних прав людини. Зокрема, йдеться про грубе порушення положень статей 2 (право на життя), 3 (заборона тортур і негуманного ставлення), 5 (право на свободу і безпеку), 6 (право на чесний судовий процес), 8 (право на приватне життя ), 9 (право на свободу віросповідання), 10 (право на свободу висловлення думок), 11 (право на свободу зібрань та зборів), 13 (право на ефективний засіб правового захисту), 14 (право на заборону від дискримінації) Європейської конвенції (Конвенція про захист прав і основних свобод людини) та статей 1 протоколу 1 (захист власності) та статей 2 протоколу 4 (свобода пересувань) Конвенції.
Українська сторона зазначає, що більшість цих порушень набули системного характеру.
Європейський суд також закликав обидві сторони утримуватися від військових дій.
Нагадаємо, прес-служба поінформувала, що в ЄСПЛ подано близько 160 позовів від приватних осіб проти України і Російської Федерації у зв'язку з подіями в Криму та на сході України, з яких тільки 20 стосуються Криму.