Європейський Союз почав розробляти план дій на випадок, якщо Сполучені Штати Америки продовжать блокувати роботу Світової організації торгівлі. Про це йдеться в газеті Welt am Sonntag із посиланням на внутрішні документи ЄС і уряду Німеччини, передає Deutsche Welle.
Зокрема, комісар ЄС з питань торгівлі Сесілія Мальмстрем і її працівники обговорюють з рядом країн, які не входять до ЄС, можливості створення альтернативного арбітражного суду поза структурами СОТ.
Так, Комісія вже веде у зв’язку з цим переговори з Канадою. У разі успіху розроблений договір стане прикладом для аналогічних угод з іншими країнами.
Згідно з проектом документа, врегулюванням торгового спору мають займатися три людини, яких гендиректор СОТ відбере з числа колишніх членів Апеляційного органу організації.
Водночас якщо Брюсселю вдасться укласти такі договори з низкою країн, це може привести до створення окремої організації, свого роду "міні-СОТ".
Крім того, у проекті договору з Канадою кілька разів наголошується, що йдеться лише про тимчасове рішення.
Побоювання ЄС викликає, зокрема, те, що президент США Дональд Трамп раніше ввів штрафні мита на багато товарів з країн-партнерів по СОТ. Крім того, Вашингтон має намір не допустити, щоб інші члени організації могли визнати такі торгові бар'єри незаконними. З цією метою США перешкоджають призначенню нових суддів Апеляційного органу СОТ, в який повинні входити сім осіб. На даний момент він складається тільки з трьох суддів, при цьому термін повноважень двох з них закінчується наприкінці 2019 року. Орган має право приймати рішення тільки якщо до його складу входять не менше трьох осіб.
Раніше Трамп заявив, що Вашингтон хоче ввести мита на європейські товари на суму 11 мільярдів доларів у відповідь на субсидії ЄС для авіавиробника Airbus.
Зокрема, Торгове представництво США раніше опублікувало попередній список європейських продуктів, на які будуть введені мита. У заяві зазначається, що Світова організація торгівлі неодноразово повідомляла ЄС про те, що на США чинить негативний вплив субсидування Європою французької Airbus. Додається, що США готові негайно ввести мита проти європейських товарів одразу після того як СОТ визначить суму контрзаходів США. Відповідно до закону США, попередній список містить ряд продуктів у секторі цивільної авіації, включаючи літаки Airbus. Після того, як арбітр СОТ опублікує свій звіт про вартість контрзаходів, USTR оголосить остаточний список продуктів, що охоплює рівень торгівлі, відповідний негативним наслідкам.