ЄС закликав Україну негайно відновити законодавство про е-декларування

3 Листопада 2020, 19:02

Рішення Конституційного суду України від 27 жовтня має далекосяжні наслідки для всієї антикорупційної інфраструктури, створеної після Революції Гідності. Про це йдеться в офіційній заяві речника ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Петера Стано у вівторок, 3 листопада.

 

Рішення також ставить під сумнів низку міжнародних зобов'язань, які Україна взяла на себе стосовно своїх міжнародних партнерів, включаючи ЄС.

 

У ЄС нагадують, що боротьба з корупцією є одним із ключових зобов'язань, які Україна взяла на себе в рамках Угоди про асоціацію, нещодавно узгодженої програми макрофінансової допомоги між ЄС та Україною та процесу лібералізації візового режиму.

 

«У той же час ми відзначаємо складність ситуації та цінуємо терміновість, з якою президент та уряд хочуть вирішити її. Ми закликаємо українську владу швидко відновити законодавство про електронне декларування активів та відповідні завдання Національного агентства з питань запобігання корупції, а також стабілізувати правовий статус Національного антикорупційного бюро України», – йдеться в повідомленні.

 

Нагадаємо, 27 жовтня КСУ визнав неконституційною кримінальну відповідальність за неправдиві дані в деклараціях та скасував низку повноважень НАЗК. Внаслідок цього рішення НАЗК закрило реєстр е-декларацій. Також, тепер неможливо призначити обраних осіб на посади в органах місцевого самоврядування після місцевих виборів – оскільки НАЗК не може провести необхідної спеціальної перевірки. Крім того, стало відомо, що рішення КСУ бентежать ЄС і можуть стати підставою для призупинення безвізу. Однак, згодом міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що наразі питання щодо перегляду безвізового режиму України з ЄС на порядку денному немає – оскільки роки щодо вирішення ситуації з останнім рішенням КСУ свідчать про намір продовжувати реформи.

 

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що рішення КСУ створює проблеми у відносинах з міжнародними партнерами.

 

29 жовтня Кабмін ухвалив розпорядження, яким зобов'язав НАЗК відновити доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників та забезпечити механізм їхньої спецперевірки. 

 

3 листопада комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики підтримав законопроєкт №4304 про відновлення електронного декларування у первісному вигляді.