ЄС виключив Україну із “зеленого списку”. Що цьому передувало

Суспільство
9 Листопада 2021, 21:50

У вівторок, 9 листопада, Європейський союз офіційно виключив Україну із "зеленого списку" країн через погіршення ситуації з COVID-19. Про це йдеться на сайті Ради ЄС.

"Після розгляду рекомендації щодо поступового скасування тимчасових обмежень на поїздки до ЄС, які не є суттєвими, Рада оновила перелік країн, спеціальних адміністративних регіонів та інших утворень і територіальних органів влади, для яких слід скасувати обмеження на поїздки. Зокрема, зі списку вилучили Сінгапур та Україну.", – йдеться в повідомленні.

Згідно з оновленим переліком ЄС, до "зелених" належать 19 країн: Аргентина, Австралія, Бахрейн, Канада, Чилі, Колумбія, Йорданія, Кувейт, Намібія, Нова Зеландія, Перу, Катар, Руанда, Саудівська Аравія, Південна Корея, Об'єднані Арабські Емірати, Уругвай та Китай (за умови підтвердження взаємності).

Читайте також: "Кількість смертей вища там, де не хочуть робити щеплення". Європа залишається єдиним у світі регіоном, де зростає захворюваність на COVID-19

Що це означає?

Вибути з переліку "безпечних країн" у ЄС це не вирок. Списки "бажаних" і "не бажаних" для поїздок країн оновлюють що два тижні і ЄС у свою чергу або рекомендує державам-членам відкрити кордони для мандрівників або наполягає на додаткових обмеженнях.  Утім, рекомендація ЄС не є обов'язковою, остаточне рішення про умови здійснення несуттєвих (туристичних) поїздок громадян України ухвалюють держави-члени ЄС на національному рівні. 

Раніше Україну було включено до "зеленого списку" 15 липня. 

На сайті Ради Європейського Союзу вказано, що подорожі до ЄС мають бути дозволені трьом категоріям:

  • повністю вакцинованим;
  • людям, які здійснюють суттєві поїздки (проживають, навчаються, мають дозвіл на роботу в ЄС);
  • людям, які здійснюють не суттєві поїздки з країн зі списку ЄС.

Що передувало?

В Україні за 9 листопада від COVID-19 померли 833 особи. Показник вчергове став новим максимумом смертей за добу від початку пандемії COVID-19. Попереднім рекордом був зафіксований показник 793 смертей 6 листопада.

В середньому в Україні зафіксовано понад 20 000 нових зареєстрованих випадків зараження коронавірусом Covid-19 та понад 500 смертей щодня.

Центри контролю та профілактики захворювань США перемістили Україну на рівень 4 ("дуже високий ризик Covid-19") нерекомендованих країн для подорожей. Щоб досягти цього рівня кількість випадків Covid-19 на 100 000 жителів має перевищити 500 за місяць.

Західні ЗМІ неоднарозово писали, що Україна зіткнулася з двома взаємопов'язаними проблемами: найнижчим у Європі показником вакцинації від коронавірусної хвороби та незаконними схемами продажу підроблених сертифікатів вакцинації. 

Читайте також: Місце призначення — Україна: "Ось що буде, якщо в країні лише 16% вакцинованого населення від Covid-19"

"Проблема підробки сертифікатів настільки значна, що президент Володимир Зеленський обговорював її на зустрічі з міністрами уряду та правоохоронцями. Адже поширення фальшивих сертифікатів про щеплення в країні, яка роками боролася з корупцією в багатьох сферах суспільного життя, загрожує підірвати боротьбу України з вірусом." – писало The New York Times

Reuters зазначали, що сотні людей чекали у чергах (без належної дистанції) на вакцинацію проти коронавірусної хвороби лише після того, як значний стрибок смертності від неї змусили владу посилити обмеження щодо пандемії.

Читайте також: Провідні світові медіа пишуть про Україну. Приводів для гордості немає: згадують фейкові сертифікати вакцинації

Речник МОЗ Роман Борщ заявив, що МОЗ не може точно сказати, скільки підроблених ПЛР-тестів чи COVID-сертифікатів наразі купили українці. Однак він зазначив, що міністерство почало співпрацю з кіберполіцією та СБУ щоб покращити процедуру виявлення підробок.

У зв’язку із чимдалі більшим поширенням підроблених медичних документів міністр внутрішніх справ Денис Монастирський офіційно повідомив, що сьогодні майже 800 кримінальних проваджень відкрито через фейкові ковід-сертифікати й закликав повідомляти про факт підробки на гарячу лінію кіберполіції.

Яка ситуація в Україні зараз?

Міністр охорони здоров’я розповів, що наразі в Україні понад 80% медичних працівників отримали щеплення від коронавірусу. В Україні почався процес відсторонення від роботи представників деяких професій, які не отримали хоча б одного щеплення від коронавірусу. Набув чинності відповідний наказ Міністерства охорони здоров’я.

До переліку професій входять співробітники навчальних закладів, центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів, а також місцевих державних адміністрацій та підрозділів. Невакцинованих осіб відсторонятимуть на період, поки вони не отримають щеплення, але зарплату вони не отримуватимуть.

В Україну надійшло майже 31 млн доз вакцини від коронавірусної хвороби. Ще кілька мільйонів доз привезуть цього тижня.

 "Сьогодні в Україну ми завезли уже майже 31 млн доз вакцини. На цих вихідних приїхало 1,4 млн доз Pfizer, 3 млн Moderna. На тижні ми чекаємо ще 1 млн, вівторок-середа, Pfizer і до кінця тижня ще 1,5 млн Pfizer. Тобто вакцини більш ніж вдосталь робити щеплення для того, щоб захиститись", – зазначив Віктор Ляшко в ефірі програми "Свобода слова" та нагадав, що 95-97%  хворих та госпіталізованих – люди, які не вакцинувалися від коронавірусу.

Читайте також: Вірогідність побічних ефектів та нові дослідження ефективності. Все, що відомо про вакцину Moderna

Очільник Національної поліції Ігор Клименко розповів про результати роботи мобільних груп за два тижні. Він доповів, що наразі в Україні працює уже 1,4 тис. мобільних рейдових груп, які перевіряють дотримання карантинних заходів, а також оригінальність сертифікатів про вакцинацію.

Додатково близько 12 тис. працівників поліції поза щоденною роботою займаються контролем за дотриманням карантину.

"Щодо результатів роботи, то навіть за ці два тижні у нас складено близько 4,8 тис. протоколів. Постанов – майже 27 тис., Це стосовно дотримання маскового режиму. І тільки за підробку Covid-документів нами відкрито за ці два тижні 210 кримінальних проваджень," – розповів очільник поліції.

У свою чергу колишня міністр охорони здоров'я Зоряна Скалецька спрогнозувала, що щоб в Україні були скасовані карантинні обмеження і масочний режим відсоток повністю вакцинованих повинен становити не менше 75%. Тільки після цього можна починати розмову про скасування обмежень.

читати ще

показати ще