Верховний представник Євросоюзу з закордонних справ Жозеп Боррель від імені всього ЄС заявив, що ЄС ніколи не визнає незаконної анексії Криму й міста Севастополя, а тому й не визнає так звані вибори, влаштовані на окупованому Кримському півострові. А рішення Росії залучити до своїх виборів також мешканців непідконтрольних нині українській владі територій Донецької й Луганської областей України суперечить, наголосили в ЄС, духові й цілям мінських домовленостей про врегулювання конфлікту на окупованих частинах українського Донбасу – при цьому в Євросоюзі наголосили на непохитній підтримці територіальної цілісності й суверенітету України.
Також ЄС висловив жаль, що Москва вирішила різко обмежити на виборах обсяг і формат традиційної міжнародної спостережної місії ОБСЄ, що не дало змоги здійснити її. При цьому в Євросоюзі звертають увагу на повідомлення незалежних і вартих довіри джерел про серйозні порушення на цих виборах.
Читайте також: Виборці за викликом. Як мешканцям окупованого Донбасу дозволили проголосувати за “Єдину Росію”
Ідеться, серед іншого, про посилене придушення опозиційних політиків, організацій громадянського суспільства й незалежних засобів інформації та журналістів напередодні цих виборів. У зв’язку з цим ЄС повторив своє глибоке занепокоєння постійним обмеженням у всій Росії простору для опозиції, громадянського суспільства й незалежних голосів і закликав керівництво тієї країни змінити ці негативні тенденції.
Із заявою схожого змісту виступило також, зокрема, Міністерство закордонних справ Польщі. Рішення влади Росії, яке не дало можливості розгорнути спостережну місію ОБСЄ, у Варшаві назвали таким, що ставить під сумнів наміри Росії дотримуватися демократичних цінностей і викликає глибоке занепокоєння.
У заяві наголошено, що Варшава вважає незаконними російські так звані вибори, влаштовані Москвою на незаконно окупованому Кримському півострові, а також засуджує масову видачу російських паспортів українським громадянам і організацію російського електронного голосування на території Донбасу, у зв’язку з чим Польща підтвердила свою підтримку суверенітетові й територіальній цілісності України.
Велика Британія також засудила проведення виборів до Державної думи Росії в окупованому Криму. "Ми засуджуємо проведення цих виборів на суверенній території України та повторюємо, що анексія Криму Росією у березні 2014 року була незаконною та нелегітимною, і залишається такою донині", – йдеться у повідомленні зовнішньополітичного відомства Сполученого королівства.
У МЗС Британії назвали проведені вибори "серйозним кроком назад для демократичних свобод" у країні. "Заходи, вжиті російською владою з метою маргіналізації громадянського суспільства, замовчування незалежних ЗМІ та виключення справжніх кандидатів від опозиції від участі у виборах, підривають політичну множинність та суперечать міжнародним зобов’язанням, які Росія взяла на себе", – зазначається на сайті відомства.
У Держдепі США зазначили, що не визнають проведення виборів на українській території та підтверджують підтримку територіальної цілісності й суверенітету України. Окрім того, там вказали, що російські закони щодо "екстремістських організацій", "іноземних агентів" та "небажаних організацій" серйозно обмежили політичний плюралізм і завадили російському народу реалізувати свої громадянські та політичні права. Також Держдеп США вказав на те, що перед виборами в РФ здійснювалися зусилля щодо маргіналізації незалежних політиків, створювалися перешкоди для спостерігачів ОБСЄ тощо.
Читайте також: "Просто якийсь сюр": як українські політики коментують вибори до Держдуми РФ
Про невизнання результатів російських парламентських виборів заявило також Міністерство закордонних справ Туреччини. "Туреччина підтримує територіальну цілісність України та не визнає незаконної анексії Криму. Відповідно, результати виборів до Державної думи Росії, що відбулися 17-19 вересня 2021 року також у Криму, стосовно Криму не мають юридичної сили для Туреччини", – заявив прес-секретар МЗС Туреччини, посол Танжу Білгіч.
У МЗС Франції 16 вересня, ще до проведення російських виборів, заявили, що французи не визнають їх результатів на території анексованого Криму. Про це повідомили у відомстві, відповідаючи на питання про зареєстрованих на півострові спостерігачів від Франції.
"Франція не визнає незаконну анексію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією. Таким чином, Франція не визнає ні легітимність організації, ні результати виборів, що відбудуться в Криму", – сказано в повідомленні.
Міністерство закордонних справ Румунії повідомило, що не визнає легітимність організованих в Криму виборів до Держдуми Росії і жалкує про організацію виборів в Придністровському регіоні Республіки Молдова. "Міністерство закордонних справ підтверджує підтримку суверенітету і територіальної цілісності України і нагадує, що Румунія не визнає незаконну анексію Криму і Севастополя. МЗС також з жалем зазначає, що Російська Федерація відкрила виборчі дільниці в Придністровському регіоні Республіки Молдова, попри чітку протилежну позицію конституційної влади Кишинева, яка суперечить суверенітету і територіальної цілісності Республіки Молдова", – йдеться на сайті відомства.
МЗС Грузії також заявило, що не визнає проведені в тимчасово окупованому Криму вибори в Держдуму Росії. "Міністерство закордонних справ Грузії засуджує анексію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та не визнає парламентські вибори, організовані там Російською Федерацією 17-19 вересня 2021 року, що є грубим порушенням основних норм міжнародного права та законодавства України", – зазначили у дипвідомстві.
Читайте також: Олексій Кошель: "Невизнання міжнародною спільнотою виборів до Держдуми РФ – це удар по Росії та один з механізмів збереження санкцій
Як наголошується, МЗС Грузії підтверджує свою тверду підтримку суверенітету та територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах. Також у грузинському відомстві засудили проведення виборів до Держдуми РФ в Абхазії та Південній Осетії.
МЗС Литви підкреслило, що вибори до Державної Думи Росії, що пройшли в незаконно анексованому Криму та окупованих Росією районах Донецької та Луганської областей, а також включення до виборів громадян України, яким незаконно видані паспорти РФ, грубо порушують норми та принципи міжнародного права, а також територіальну цілісність та суверенітет України