ЄС пригрозив Польщі санкціями через ризики для судової влади країни

19 Липня 2017, 14:49

Єврокомісія (ЄК) висловила серйозну стурбованість через ризики для незалежності судової влади в Польщі і наполегливо закликала польський уряд затримати вступ в силу нових законів, які створюють ці ризики, і попередила про можливі санкції за порушення законодавства ЄС.

За пропозицією голови Єврокомісії Жана-Клода Юнкера його перший заступник Франс Тіммерманс представив на засіданні колегії 19 липня діалог між ЄК та польським урядом про польську судову систему та стан верховенства права в Польщі за період з 13 січня 2016 року.

"Комісія серйозно стурбована чотирма законопроектами, запропонованими останнім часом в Польщі, – зазначив Тіммерманс на прес-конференції після засідання колегії. – Це закон про Національну раду з судоустрою; закон про Національній школі суддів; Закон про організацію звичайних судів, і закон про Верховному суді".

Три акти вже ухвалені сеймом, один з них вступив у силу, два чекають підпису президента і один знаходиться в стадії обговорення в сеймі.

"У разі застосування їх в нинішньому вигляді, – зазначив європейський чиновник, – ці закони нададуть вельми істотний негативний вплив на незалежність судової влади та посилять системні загрози верховенству права в Польщі".

Єврокомісія на цьому засіданні провела перший аналіз спірних законопроектів і розглянула наявні в її розпорядженні правові та політичні важелі впливу в своїй якості гаранта договорів про Євросоюз, включаючи санкції за порушення законодавства ЄС.

Нагадаємо, президент Польщі Анджей Дуда відмовився підписувати ухвалений раніше польським парламентом закон про судову реформу.