ЄС погрожує скасувати безвіз українським олігархам і політикам

5 Жовтня 2020, 17:34

Деяким українським політикам і олігархам можуть скасувати безвізовий режим з Євросоюзом у зв'язку з проблемами з корупцією. Про це йдеться у відкритому листі, адресованому голові фракції "Слуга народу" Давиду Арахамії, який підписали євродепутати Віола фон Крамон, Міхаель Галер і Раса Юкневичене.

 

 

У заяві зазначили, що в перші дні призначений вже за президента Володимира Зеленскоого уряд ще "вселяв надію".

 

"Сам президент передрікав "Україну своєї мрії", де "вчителі отримують реальну зарплату, а корумповані чиновники – реальні тюремні терміни". Через 17 місяців ми не можемо не помітити, що мрія дає тріщини, і багато з цих тріщин саме у вашій партії, пане Арахамія", – зазначили євродепутати.

 

У заяві також наголосили, що деякі "слуги народу" поширюють кремлівську дезінформацію, нападаючи на Національний банк, НАБУ і Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Також ці депатути мають тісні зв'язки з олігархами та публічно виступають за розрив із ЄС.

 

Євродепутати зазначили, що падіння рівня сприйняття корупції в Україні до позначки 2017 року, згортання реформ, обрання голови САП комісією, члени якої не мають антикорупційного досвіду, репутації і високих моральних якостей та громадського авторитету. Генпрокурор Ірина Венедіктова блокує обвинувачення в справах корумпованих суддів і у справі міністра охорони здоров'я Максима Степанова за нібито отриманий відкат у розпал пандемії, а також у скандальній справі про продаж державних посад, які "припадають пилом на столі прокурора".

 

"Що стосується безвізового режиму, це ні в якому разі не намір з боку ЄС скасувати це велике досягнення для громадян України та громадян ЄС. Але все ж ми залишаємо за собою право виносити конкретну відмову в таких свободах окремим олігархам, включаючи політиків, які зловживають цим правом заради своєї приватної незаконної діяльності", – наголошують у ЄС.

 

Як повідомлялося, через ситуацію навколо призначення нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Україна ризикує втратити безвізовий режим і фінансову допомогу від Євросоюзу. Про це 17 вересня заявила депутатка Європарламенту від ФРН, член комітету у закордонних справах Віола фон Крамон. Водночас прем’єр-міністр України Денис Шмигаль підкреслив, що безвізовому режиму України з ЄС нічого не загрожує.Також ситуацію прокоментував президент Володимир Зеленський, зазначивши, що підтримує прозорий процес відбору керівника САП. 
 

Перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова заявила, що Україна не отримувала від представників Європейського Союзу офіційної інформації про можливий перегляд безвізового режиму. Відповідні заяви можуть звучати лише від окремих політичних фігур.