ЄС планує оплатити «основну частину витрат» на відбудову України, але там думають як проконтролювати гроші – Bloomberg

19 Квітня 2022, 17:00

Європейський Союз планує створити трастовий фонд солідарності для фінансування відбудови зруйнованої війною України. Країни-члени проінформували, що вони повинні враховувати оплату основної частини витрат.

За даними Bloomberg, майбутній фонд структурно нагадуватиме механізм відновлення після COVID-19 для країн-членів ЄС: з нього фінансуватимуть інвестиції та реформи за домовленістю з урядом України.

Досі незрозуміло, скільки грошей нададуть через гранти чи позики. Війна триває, тож влада ЄС не дає точних цифр, але послам заявили, що сума сягне сотень мільярдів євро протягом десятиліть.

При цьому журналісти Bloomberg виділяють дві ключові проблеми для створення механізму відбудови України: «ендемічна корупція» і відсутність надійних механізмів нагляду за рухом грошей.

Нідерланди пропонують, що будь-який інструмент реконструкції варто використати також для запровадження урядових структур, які наближатимуть Україну та ЄС і згладять шлях Києва до вступу.

У четвер Світовий банк проведе міністерську сесію щодо України під час весняних засідань МВФ у Вашингтоні. Очікується, що в ній візьме участь віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс. Комісія разом зі Світовим банком проведе ретельну оцінку фінансових потреб України. За оцінками українського уряду, руйнування, завдані російськими військами оцінено в $1 трлн.

Читайте також: Чи відбудеться конфіскація російської власності в Україні

Більша частина початкової допомоги буде спрямована на відновлення інфраструктури та підтримку надання державних послуг. Президент України Володимир Зеленський заявив голові Комісії Урсулі фон дер Ляєн, що його уряду потрібно від $5 до $7 мільярдів на місяць для покриття зарплат та інших соціальних витрат.

Комісія також розглядає можливість розширення гарантій для допомоги компаніям. За оцінками України, близько третини підприємств повністю припинили свою діяльність, а 45% скоротили виробництво.

Зокрема, війна зачепила сільськогосподарський сектор, один з найважливіших у країні, оскільки великі ділянки землі не можуть використовуватися, фермери зіштовхуються зі зростаючими витратами, а експорт гальмується.

Також деякі країни-члени, зокрема Швеція та Словенія, запропонували вивчити способи перенаправлення російських коштів в Україну, наприклад, шляхом перенаправлення надприбутку від високих цін на енергоносії або використання заморожених активів російських олігархів під санкціями.

За словами представника ЄС, блок вже виплатив €600 мільйонів ($647 мільйонів) пільгових позик з початку війни, і він прискорює схвалення додаткових €600 мільйонів, які можуть надійти цього літа. ЄС також працює над додатковим пакетом позик, який може бути такого ж масштабу.

Окремо, МВФ схвалив $1,4 мільярда на екстрене фінансування для України, у той же час скасувавши передачу $2,2 мільярдів з попередньої позики, оскільки було зрозуміло, що Україна більше не може проводити реформи та виконати умови, необхідні для отримання решти цих грошей, у тому числі стосовно боротьби з корупцією.