Верховний представник ЄС із зовнішньої політики та координатор переговорів Жозеп Боррель заявив 8 серпня, що 25-сторінковий проект нової ядерної угоди з Іраном було доставлено до залучених столиць для прийняття рішень щодо підписання.
«У нас є остаточний текст. Тож настав момент для рішення: так чи ні. І ми очікуємо, що всі учасники приймуть це рішення дуже швидко…Більше немає місця для переговорів», — сказав журналістам 9 серпня Петер Стано, речник Борреля.
Представник Держдепу заявив, що Сполучені Штати готові «швидко укласти угоду» щодо відновлення договору 2015 року на основі пропозицій ЄС.
Прес-секретар сказав, що Вашингтон чекатиме, щоб побачити, чи «дії Тегерана збігаються з його словами» після неодноразових сигналів про те, що іранські офіційні особи можуть схвалити угоду.
Іран заявив, що розглядає проект на тлі «більш всебічних обговорень у Тегерані».
Енріке Мора, головний учасник переговорів від Європейського Союзу, заявив, що він «абсолютно» оптимістично налаштований щодо прогресу переговорів.
Іран уклав Спільний всеосяжний план дій (JCPOA) у 2015 році зі Сполученими Штатами, Францією, Німеччиною, Великобританією, Росією та Китаєм. Згідно з угодою, Іран погодився обмежити збагачення урану під наглядом інспекторів ООН в обмін на скасування економічних санкцій.
Вашингтон в односторонньому порядку вийшов з ядерної угоди за тодішнього президента Дональда Трампа в 2018 році. Іран відреагував на це, поступово відмовившись від своїх зобов’язань за угодою, таких як обмеження щодо збагачення урану.
Учасники переговорів з Ірану, Росії та ЄС, а також Сполучених Штатів, опосередковано, відновили переговори щодо ядерної угоди Тегерана 4 серпня після місячної зупинки в переговорах.
Це вже далеко не перша спроба відродити угоду, але переговорний процес є вкрай складним. Тим не менш, усі сторони зацікавлені в поновленні угоди. Найголовнішим наслідком її укладення стане вихід іранської нафти на західні, у першу чергу, європейські, ринки. Це дозволить сильно збити світові ціни на нафту та задовольнити частину потреб ЄС у цьому ресурсі, яка виникла після виходу РФ з ринку. Іран, у свою чергу, отримає інструмент для вирішення своїх фінансових проблем, а уряд виконає передвиборчу обіцянку щодо поновлення угоди.