«Європа відтепер говорить єдиним голосом. Транскаспійський газопровід – це ключовий проект «Південного коридору», який дасть Європі нові джерела газу. Ми маємо намір добитися укладення цієї угоди якнайшвидше", – наголосив він.
За словами Еттінгера, це перший випадок в історії Євросоюзу, коли угода про будівництво інфраструктурного проекту в третіх державах буде вестися на підставі міжурядової угоди, яку вироблятимуть не окремі країни співтовариства, а Єврокомісія від імені всіх 27 країн – членів ЄС.
«Вперше ЄС пропонує угоду на підтримку такого інфраструктурного проекту. Вона буде укладена ЄС після рішення всіх 27 країн – членів Співтовариства, від імені яких переговори вестиме Європейська комісія», – йдеться в повідомленні.
Ініціатива «Південного коридору» полягає в отриманні доступу до незалежних від Росії джерел газу, насамперед із Каспійського регіону.
Як пише The Financial Times, європейці сподіваються, що каспійський газопровід дасть змогу знизити імпорт з Росії, яка поставляє чверть споживаного європейцями газу.
Брюссель також розраховує переконати Туркменистан в зацікавленості Європи розвивати тісну співпрацю, оскільки на Ашхабад чиниться потужний тиск як ііз Москви, так і з Пекіна, який активно збільшує закупівлі.
Прихильники будівництва каспійського газопроводу наполягають, що він допоможе доставити газ не лише до центральних, а й до інших регіонів Європи. Серйозний прорив був досягнутий взимку, коли 13 січня голова Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу і президент Азербайджану Ільхам Алієв підписали спільну декларацію про постачання природного газу до Європи.
У Європі вважають, що у разі успіхів переговорів щодо Каспійського газогону буде дано поштовх проекту Nabucco, який донині буксує. Він передбачає будівництво труби з Азербайджану до Австрії через Туреччину. Річна продуктивність оцінюється в 31 млрд кубометрів газу. Восени того року планувалося, що Nabucco дасть перший газ вже 2015-го, але пізніше експерти заговорили про відтермінування на два роки.
Європейці почали активно працювати над проектом «Південного коридору» 2008 року. Кандидатами на участь в цьому проекті називали такі країни, як Азербайджан, Туркменія, Казахстан, Грузія, Туреччина, Єгипет, Ірак.
Інтерес інвесторів до цього проекту підриває політична нестабільність у більшості з цих країн. Заворушення в арабському світі, що тривають з початку цього року, які вже призвели до зміни режимів у низці держав Близького Сходу, також не сприяли комерційній популярності проекту.
Міжнародне енергетичне агентство вважає, що до 2035-го світовий попит на газ зросте на 600 млрд кубометрів.