У листі римо-католицькі єрархи України згадали події Волинської трагедії 70-річної давнини, котра, як наголошується у документі, «розпочалася Кривавою Неділею 11 липня 1943 року, коли збройні сили українських націоналістів напали на десятки польських поселень і сіл Волині, атакуючи як віруючих, що згромадилися в римсько-католицьких святинях та каплицях, так і людей, що перебували у своїх домівках. Пізніше криваві події охопили Львівську, Тернопільську та Івано-Франківську області. Замордовано десятки тисяч невинних осіб, в тому числі дітей, жінок, старців. Загинуло багато римсько-католицьких священиків і черниць, а кілька десятків греко-католицьких і православних священиків зазнало репресії за несхвалення скоєного злочину. Гинули не тільки поляки, але й євреї, вірмени, чехи та багато українців, особливо тих, які рятували своїх рідних та сусідів».
«Треба признати, що здійснювалися акції самооборони і акції помсти з польської сторони, у котрих і загинули невинні українці. Проте, ці дії, як наголошують римо-католицькі ієрархи, «не були пропорційними щодо кількості жертв лиходійства, ані варварських методів, якими їх чинили», – йдеться у листі єпископів РКЦ в Україні.
Згідно з його текстом, «Римо-Католицька Церква чинила спроби спинити хвилю винищення, просячи про допомогу і втручання греко-католицьку Церкву, однак це не допомогло».
«Не наше це завдання робити історичну оцінку трагічних подій Волинської Трагедії і шкали цієї екстермінації. Прагнемо лише, щоб ця річниця була нагодою для задуми сучасного покоління над змістом слова правди і таємницею людської сутності», – сказано у листі.
Владики РКЦ наголошують на важливості «подолати почуття кривди, зневаги і упередження, часто штучно викликаного, а потім неслушно переказуваного з покоління в покоління» і стати на шлях примирення.
Єпископат РКЦ в Україні закликає у листі до молитви:
«Люди, які сьогодні становлять спільноту Христової Церкви, є зобов’язані до молитовної пам’яті про тих, які вже відійшли з цього світу. Тим більше про тих, які були мучениками, жертвами ненависті, жадоби влади, кого позбавлено життя в стінах храму, під час молитви; про невинно загиблих дітей, беззахисних жінок, зрілих чоловіків та старців».
Саме тому єпископи РКЦ в Україні запрошують 14 липня, в символічну річницю Кривавої Неділі, всіх, хто вірить у Христа, «хто має на сумлінні пляму чи тінь цього лиходійства, пригадати правду про примирення і слова Господньої Молитви: «Отче наш (…) прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим».
«Нехай завдяки оздоровленню історичної пам’яті всі будуть готові обирати те, що єднає, а не те, що розділяє, щоб разом будувати майбутнє, яке базується на взаємоповазі, братній співпраці і правдивій солідарності», – такими словами завершується лист єпископату РКЦ в Україні стосовно Волинської трагедії.
Нагадаємо, 20 червня сенат Польщі 55 голосами ухвалив заяву з приводу 70-ї річниці Волинської трагедії. У заяві серед іншого відзначено "злочини та жорстокість, якими вони супроводжувалися надають цій акції характер етнічної чистки, котра має ознаки геноциду". Проти проголосували 20 сенаторів, а ще 10 утрималися із усіх 100 членів вищої палати польського парламенту.
Проти використання терміну "геноцид" виступив екс-президент Леонід Кравчук, котрий очолює громадський комітет "Примирення між народами" та провів у Варшаві низку зустрічей з польськими політиками, на яких обговорював справи відзначення 70-ї річниці Волинської трагедії.