Сьогодні життя кожного українця наповнене думками та переживаннями про фронт, про близьких і рідних, які там, і про те, як наблизити нашу перемогу.
І ми знаємо, за що ми боремося, за що воюємо — за наше майбутнє. А ще — за мрії наших предків. Сьогоднішня війна — це наш переможний бій, до якого ми готувалися не одну сотню років.
Наша нація ще ніколи не говорила так — одним голосом. Ми єдині незалежно від регіону, де народилися, від церкви, до якої ходимо, від мови, якою розмовляємо. Не забуваймо, що політика девальвації всього українського була настільки сильною та агресивною, що ми могли, як то кажуть, «не встигнути на потяг» до кола європейських націй. А проте ми змогли, ми здолали й ми встигли. Сьогодні ми — європейська політична нація. І тому здобули шану, нас поважають, ба більше — нам заздрять!
Сила українців у їхній єдності перед ворогом і справжньому національному самоусвідомленні. Усе це далося нам дорогою ціною і високо котується. Тому ми не боїмося «руского міра» і його диктатора. У якому ще суспільстві соціологічні опитування покажуть готовність 87 % громадян боротися за свободу й незалежність навіть за умови застосування ворогом тактичної ядерної зброї?
Світ високо оцінив Українське військо. Яка ще армія світу могла б так воювати, як наші хлопці й дівчата?
Сьогодні армія — наш головний дипломат. Нема у світі сили, яка могла б сказати нашим солдаткам і солдатам: закінчуй воювати, «давай переговори». Ніхто не може примусити їх, які пройшли такі важкі бої, які бачили стільки втрат і горя, скласти зброю та почати перемовини з ворогом. Та й пам’ятаймо: законодавство України прямо забороняє вести мирні переговори з ворогом до звільнення всіх українських територій.
Українці ніколи не здавалися, навіть у найтемніші часи терору й Голодомору, вони боролись і зберегли свою пам’ять про природну належність до світу європейських цінностей. Ми завжди, не лише у XXI столітті, а й у часи наших минулих держав, прагнули повернутися до нашого дому, тому й змогли уникнути долі сусідньої та близької нам Білорусі.
Сьогодні світ нарешті добре усвідомлює, що без успішної України, без української перемоги безпечний і мирний європейський дім неможливий. Наша європейська сім’я розуміє, що настала потреба змін в інструментарії для консолідації Європи, необхідна зміна протоколу у відносинах між європейськими державами — коли доля всієї спільноти не залежатиме від поведінки однієї країни.
Якщо не буде зміни базових позицій, Європа стане слабкою та загроженою з боку авторитарних і диктаторських режимів, які вже показали свою здатність бути економічно ефективними. Якими мають бути ці зміни в європейському домі? Запровадження елементів конфедерації? Чи федерації? Час і робота в цьому напрямі покаже. Важливо, що нарешті ми всі усвідомили життєву потребу змін.
Як могло так статися, що сьогодні європейський світ і його цінності переживають кризу й фактично опинилися на порозі війни проти Росії?
Якщо ми подивимося на політику Заходу останньої чверті XX століття, яка говорила про пріоритет прагматизму над цінностями й моральністю, то ми багато чого зрозуміємо. СРСР, а потім і Росія своєю маніпулятивністю й корупцією заклали в Західному світі своє лобі, яке працює досі і яке подолати буде ой як нелегко.
Згадаймо сумний і дуже близький українцям досвід Грузії. Ще в далекому 2008 році, виступаючи на мітингу в Тбілісі разом з польськими друзями, я сказав, що коли ми не зможемо захистити Грузію, наступною стане Україна. Якби тоді європейська спільнота була сильнішою, ми, я переконаний, змогли б уникнути того, що сьогодні називаємо «путінізація Європи».
Канцлер Німеччини завершує свою каденцію і… працевлаштовується в російському державному «Газпромі», що має неабияке значення для продажу російського газу в Європу. Росія починає війну проти Грузії, вводить свої війська, а невдовзі з’являється угода про постачання газу до Європи через магістральний газопровід з Ямалу, відомий нам тепер як «Північний потік-1», це також має неабияке значення для європейської економіки, що поступово ставала все більше залежною від російського газу. І таких прикладів ви знайдете сотні. Які ще потрібні докази впливу російських грошей на європейську політику?
Європейські політики це прийняли, вони добровільно погодилися на «путінізацію Європи».
Чи могло статися інакше?
Історія не знає умовного способу дії — «якби…». А проте нам варто пам’ятати уроки історії. Коли сьогодні нам говорять про безпекові гарантії, то ми пам’ятаємо й про Будапештський меморандум 1994 року, який фактично обеззброїв Україну в обмін на обіцянки можливих гарантій. А також про Бухарестський саміт початку квітня 2008 року, коли Україні та Грузії відмовили в приєднанні до Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ НАТО). Через чотири місяці Росія почне війну проти Грузії, а через шість років — проти України. У 2008 році я чув від Анґели Меркель, що суспільна підтримка вступу до НАТО 30 % недостатня, німецька канцлерка не чула моїх аргументів ані про те, що очевидною була позитивна динаміка, бо перед тим ми мали лише 14 %, ані про те, що Іспанія стала членом НАТО, коли рівень підтримки там був приблизно 13 %.
Тогочасна європейська безпекова політика була слабкою, Європа не мала сильного й харизматичного лідера. Кремлівський диктатор вирішив, що так буде завжди. Доки не спробував захопити Україну.
У 2014 році йому здавалося, що він майже досяг успіху: Україна перебуває в стані перманентного збройного конфлікту з росіянами на українській території, Захід продовжує вести бізнес із російською владою, «Північний потік-2» успішно працює.
Але кримське шампанське швидко вивітрюється.
Сьогодні, через десять років після вторгнення, уже не працює ані «кримнаш», ані ейфорія від «перемог» на українському Сході. Потрібні свіжі мотивації, тому тема імперськості набула функціонального значення. У XX столітті світ пережив багато трагедій: Голодомор, Голокост, дві світові війни. Проте для Путіна це не трагедія — такою для нього став крах СРСР і комунізму. Обґрунтування захоплення нових земель через ідеологему «руского міра» є головною тезою для чергових «виборів» диктатора, хоча найкраще перемогу на «виборах» йому забезпечить ФСБ.
Та ми не можемо собі дозволити замкнутися лише на українській частині перемоги. Росія не може залишитися путінською. Друга частина нашої перемоги — щоб такої Росії і такої російської політики не існувало. Українці, як ніхто інший, знають, по кому подзвін.
Наша перемога — це шанс корінним народам Росії. Башкир чи татарин найкраще знає, як йому облаштувати свою державу та як дати раду її ресурсам. Для корінних націй, де збережена національна пам’ять і генетика, мрія про власну державу ніколи не зникала — тільки власна держава може їх захистити й зберегти. Що означатиме поширення «руского міра» для дагестанця, башкира, татарина чи інших народів? Саме визвольний рухдасть відповідь на запитання про долю й роль кремлівського диктатора.
Чи можливе історичне примирення між Росією та Україною?
Щоб знати відповідь на це запитання, варто подивитися на те, чим є Росія, що сталося з росіянами.
Носій путінської ідеології — не президент Росії. Носій путінізму — 140 мільйонів маленьких путінів. Навіть вільні вибори в Росії не принесуть миру й порозуміння в наших відносинах. За кого голосуватимуть після Путіна? За «путіна». Чому в гітлерівській Німеччині одразу після краху гітлерівського режиму не було виборів? Бо та країна після Гітлера проголосувала б за «гітлера». Зомбування працює і через покоління — просто «відрізанням» минулого скальпелем ця хвороба не лікується. Мав минути час, змінитися покоління, щоб німці позбулися омани, визнали свою вину й були готові її спокутувати.
Путін створив спільноту, яка приймає його політику. То ж чи потрібні їй вільні вибори, свобода й демократія?
Чи вірить кремлівський диктатор у те, що говорить? Його генеральна ідея — влада, влада, влада… У країні без демократії не варто очікувати відповіді на запитання, як створити успішне майбутнє 140 мільйонам або як розбудувати країну, де живе майже сотня корінних народів. Але генеральної ідеї щодо справжньої федерації чи конфедерації немає не лише в Путіна, а й серед тих, хто вважає себе опозицією до нього. Росія мала би бачити свій порятунок у демократизації на основі здійснення проєктів корінних народів Росії. Проте для російських демократів демократія закінчується на імперії. Та й де сьогоднішні російські демократи? Де М. Касьянов? Б. Нємцов? В. Кара-Мурза? І ось тепер — А. Навальний? Хтось загинув, а інші в ув’язненні або в еміграції.
До війни проти Росії — і до 2014 року, і перед 2022 роком — у нас було багато такого, чого нам не хотілось би мати. І проросійська п’ята колона, і Московська церква, і корумповані чиновники. Проте тепер нам, як ніколи раніше, треба говорити єдиним голосом. І єднаємося ми, коли маємо спільні цінності — у ставленні до мови, до пам’яті, держави. Мова — це вмістилище нашого духу, наш кордон, основа наших цінностей, але це й тонкий лід, який вимагає поваги до кожної людини. Генетична пам’ять українців — це наша історія, це цільність нашої нації. І сьогодні ми бачимо зміну вектора в тому, як українці розуміють себе та своє коріння.
Україна стала прикладом усьому світові, як треба боротися за свою свободу й незалежність. Тож маємо зробити все, щоб світ дізнався правду про нас, щоб наблизити нашу перемогу.
Тож борімося за українське! Плекаймо українське! Розмовляймо українською! І все буде Україна.
Матеріал опубліковано у спеціальному випуску “Українського тижня”. Запитуйте журнал у Книгарнях «Є» або замовляйте в інтернет магазині