Єдиний шлях до стійкого миру та “Україна красуня”: про що заявляли президенти Франції та України після зутрічі в Києві

8 Лютого 2022, 19:18

Президент Франції Емманюель Макрон прибув з візитом до Києва, а після зустрічі провів спільну з президентом Володимиром Зеленським пресконференцію – за словами французького ліжера, під час розмови вдалось досягти певного прогресу, проте наразі досі існує "різночитання" Мінських домовленостей і це питання треба вирішити.

На конференції президент Зеленський подякував Макрону за візит та відзначив ключову роль Франції у співпраці "нормандського формату". За його словами "саме мирний процес був одним із ключових питань на переговорах", а нещодавні перемовини на рівні дипломатичних радників країн-членів формату назвав успішними.

"Дуже важлива безпекова та економічна підтримка. Ми дуже цінуємо крок солідарності з іншими державами, зокрема з боку Франції – виділення 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги…це потужний крок для економічної стійкості України", – додав Володимир Зеленський під час виступу.

Також президент згадав підтримку інфраструктурних проєктів, зокрема з очищення питної води у Маріуполі та реконструкції водоканалу в м. Попасна.

Читайте також: Телефонна розмова Макрона з Путіним: Україна має право на суверенітет, альтернативи Мінським угодам нема

Зеленський зазначив, що сьогодні сторони фіналізували деякі проєкти, серед яких постачання 130 локомотивів на 900 млн євро, створення національного авіаперевізника, іншої техніки тощо.

Президент Франції Емманюель Макрон нагадав про підтримку України на її демократичному шляху до реформ і закликав не піддаватись на зовнішні провокації, які мають на меті дестабілізувати ситуацію в Україні.

"Франція продовжуватиме виконувати роль посередника для того, щоб врегулювати конфлікт. Ми спільно підтвердили з Ангелою Меркель дискусії у форматі "нормандської четвірки"…26 січня Україна підтвердила наміри виконання угод і ми намітили подальші кроки", – сказав францулький лідер.

До приїзду в Україну, Макрон відвідав російського президента Владіміра Путіна у Москві, де зустріч тривала майже 8 годин. На пресконференції у Києві президент Франції відзначив, що Путін підтвердив на зустрічі з Макроном свої плани "виконувати Мінські угоди" і назвав це єдиним шляхом до стійкого миру. 

Також Макрон додав, що 10 лютого має відбутись ще одне засідання радників лідерів країн-членів у Берліні і він сподіваєтсья, що на цій зустрічі процес просуватиметься незалежно від ситуації на кордонах України та війського тиску Росії.

"Нам треба зробити все необхідне, аби ми змогли за допомогою нових механізмів гарантування безпеки отримати значну деескалацію і посилення безпеки", – сказав президент Франції про дотримання Мінських угод.

На запитання журналіста, якою є реакція Зеленського на слова Путіна про виконання Мінських домовленостей "подобається, не подобається – терпи, моя красуне", український президент відповів російською мовою: "Є речі, в яких з російським президентом не посперечаєшся – Україна дійсно красуня", а факт згадки про Україну "моя" прокоментував як "це занадто".

Зеленський також сказав, що Україна не відповідає на провокації, тож в "терпінні полягає мудрість". 

Емманюель Макрон на запитання про можливу фізичну зустріч власне лідерів країн-учасників "нормандського формату" відповів, що протягом зустрічей у Москві та Києві сторони досягли певного прогресу, але для того щоб "наблизити наші позиції" потрібний певний час.

Спочатку, за словами Макрона, треба оговорити всі питання в рамках ТКГ аби можна було повернутись до підписаних 2015 року угод, інтерпретувати їх однаково для всіх і повністю виконати їх.

Також президент відповів у спілкуванні з журналістами, що ніколи не говорив про "фінляндизацію" України, а політика відкритих дверей НАТО не може припинитись, бо це стане проблемою для багатьох країн, зокрема й для Фінляндії. 

Читайте також: Макрон відвідає Київ у найближчий вівторок, а днем раніше буде з візитом у Москві

Ескалацію на кордонах, багаторічний конфлікт та супутні листи про безпекові гарантії від Росії очільник Франції оцінює як комплексну проблему і вважає, що передовсім треба вирішувати питання колективної безпеки і знайти механізми контролю, які відновили б клімат безпеки в Європі.

На запитання чому після зустрічі в Москві не помітно жодних змін на українському кордоні, Емманюель Макрон відповів: "Вчора Путін мені сказав, що він не є ініціатором такої ескалації і він лише реагує. При цьому ми бачимо російський контингент у Білорусі, маневри, і він це все виправдовує ситуацією тиску і наприги. Вчора я це не коментував…не треба нічого применшувати у цій обстановці, її характер ще не мав прецедентів".

Володимир Зеленський також сказав на слова Путіна про тиск та відмову називати себе стороною ескалації, що наразі йому невідомий суб'єкт в Європі, який міг би тиснути на РФ. В рамках розмови радників лідерів чотирьох країн – "якщо буде відкритість, може бути зустріч лідерів", додав Зеленський.