Про це в інтерв’ю“Дзеркалу тижня, Україна” заявив директор департаменту агробізнесу Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Жіль Меттеталь.
За його словами, саме ці чинники змусили багатьох потенційних фінансових донорів переорієнтуватися, наприклад, на Бразилію та інші благодатні в інвестиційному сенсі країни.
«А ті компанії, що вже вкоренилися на українському зерновому ринкові, зазнають утисків і залякувань. Залишається єдиний вихід — згортати виробництво», — підкреслив представник ЄБРР.
За його словами, інформація про наміри провладних сил в Україні монополізувати експорт зернанадходила до лондонського офісу ЄБРР постійно. Причому, скаржилися як мультинаціональні компанії, так і суто українські – не на розмір квот, а на неможливість за такого стану справ реалізовувати інвестиції, надані Європейським банком реконструкції та розвитку.
Меттеталь відзначив, що у Бразилії донедавна теж вважали, що аграрний сектор без державного контролю просто не виживе.
«Але наважилися, лібералізували ринок, запровадили механізм доврожайного фінансування, що дає змогу щороку залучати 20 млрд дол. у вигляді авансу під урожай. Нещодавно Бразилію з навчальною поїздкою відвідали українські службовці і здивувалися тим структурним змінам, які відбулися в аграрній сфері», — додав він.
«ЄБРР — не політична організація, тому ми не переслідуємо жодних політичних цілей і не виступаємо політичними радниками. Ми лише прагнемо передати владі наш основний меседж: Україна має сприятливу, я сказав би, фантастичну нагоду стати одним із провідних постачальників продовольства за катастрофічної нестачі його у світі. Не втратьте її і скористайтеся нею вповні! За припливу інвестицій, належних умов для ведення бізнесу Україна, Росія та Казахстан можуть задовольнити половину світової потреби у зернових», — підкреслив директор департаменту агробізнесу ЄБРР.
Нагадаємо, 23 березня Американська торгівельна палата (АТП) в Україні просить урядУкраїни та інші державні органи влади відмовитися від монополізації ринку сільськогосподарської продукції та якнайскоріше відновити експорт зерна.
Раніше Український союз промисловців і підприємців (УСПП), Українська аграрна конфедерація (УАК) і Українська зернова асоціація (УЗА) звернулися до уряду з відкритим зверненням, в якому закликають не допустити монополізації експорту зерназ України.