«Язична» провокація вдалася. Всі задоволені?

Політика
25 Травня 2012, 18:29

 Але не применшуючи їх заслуг, якби ПР мала бажання “протягнути” законопроект, то опозиціонери їм би не завадили.

Хоча б тому, що мускульна маса «регіоналів» в особі тадєєвих, волкових, цюпків та інших у кілька разів перевищує опозиційну. Ратифікація угоди про продовження перебування на території України військово-морської бази Чорноморського флоту – тому підтвердження.

Скоріше за все, «партія влади» оцінила ризики від прийняття законопроекту Колесніченка-Ківалова. Небезпечним  симптомом стали заяви тушкованих груп та фракції Народної партії (Литвина) про непідтримку одіозного законопроекту. Якби трибуну таки розблокували, але в результаті отримали 220-225 голосів — це б поставило під сумнів більшість, існування якої з огляду на пропозиції Литвина розпустити парламент, уже можна вважати ситуативним. Депутатам, які сподіваються повернутися в парламент не з округів на Донбасі чи в Криму, доводиться добре подумати про можливі наслідки голосування на контраверсійний законопроект. Навіть серед прихильників Партії регіонів, за оцінкою «Рейтингу», 29% – противники двомовності. Демонстративне ігнорування цього відсотку виборців може відчутно скоротити результат «регіоналів» на виборах. Вже не кажемо, про мажоритарні округи в Західній, Центральній і Північній Україні. За інформацією Тижня в штабі ПР керівникам обласних організацій західних областей поставлено завдання забезпечити максимальний результат в Галичині (до 10-15-20%), не рахуючи коштів. Це вважається справою честі партії влади на цих виборах. Очевидно, що після прийняття законопроекту Колісніченка-Ківалова, скажімо, керівнику тернопільських регіоналів Оресту Муцу буде дуже складно вести кампанію…

Читайте також: Чим небезпечна двомовність?

Це тільки на перший погляд «реакції вулиці» виглядала невинною. Здавалося б на акцію протесту проти мовного законопроекту прийшло небагато людей – близько 1000 осіб. Проте ними були  не ті, які готові за 50 чи 100 гривень потримати плакат, а ідейні молоді і діяльні люди (серед яких і автор), які були готові майже у повному складі ночувати на Грушевського, 18/2. Вже з 16.00 почали формувалися групи добровольців зі створення наметового містечка під Верховною Радою України. Погрози міліції про неприпустимість організації наметового містечка, бо намети – «малі архітектурні форми» – і на їх встановлення потрібно дозвіл, виглядають, як мінімум смішно, у контексті української протестної традиції. Зазначимо також, що про акцію протесту ще ніхто добре не знав – ні в Києві, ні в регіонах. За підрахунками  Тижня, зважаючи на резонансність питання, протягом 3 днів мультиплікація протестувальників під парламентом могла б зрости мінімально до десятків тисяч.

Акція була принципово позапартійною, всіх бажаючих попіаритись з партійними прапорами організатори з «Простору свободи» і інших громадських ініціатив відтіснили. Це означає, що збільшенню бази протесту не заважали б партійні упередження. Сама ж потенційна база протесту дуже велика: якщо зважити, що не підтримують ідею двомовності, за опитуваннями «Рейтингу, 45%, то, враховуючи, що активний елемент підтримки ідеї складає 2-3%, потенційна база протесту може становити уже сотні тисяч осіб. А відкриття ще одного «вуличного фронту» для Партії регіонів навряд чи потрібне, тим більше напередодні проведення в українських містах фінальної частини турніру Євро-2012. Адже погроза протестувальників, озвучена братами Капрановими, що під час Євро ми покажемо, що вміємо «не лише м’ячик пінать», була цілком реальною.

Читайте також: Чому за 20 років Незалежності українську мову продовжують дискримінувати

Не забуваймо і інший аспект мовної проблеми. Партія регіонів за рахунок експлуатації мовної теми постійно мобілізувала виборця Сходу і Півдня. Говорячи про «двуязичіє», черга до відповідей про соціальну політику черга не доходила. Тепер же, коли б обіцянка фактичної двомовності була вирішена, що Партія регіонів зможе запропонувати своєму виборцеві?  Невже, звіт по реалізації пакету реформ і соціальних ініціатив Президента Януковича?

У будь-якому випадку від подій 24 травня 2012 року всі виграли. Партія регіонів отримала «картинку» для свого виборця на Луганщині, Донбасі, в Криму, яка пояснює чому досі в Україні немає двомовності. Виграв Вадим Колесніченко – йому тепер гарантована перемога в мажоритарному округу в Криму. Виграли і представники української опозиції — небезпечний законопроект не прийнятий. Принаймні поки що. Проте перемога навіює смуток — на 21 році відродження незалежності ми вирішуємо питання бути українській мові чи ні…