Не замороженим конфліктом, а саме війною назвав ситуацію на Донбасі спеціальний представник Державного департаменту Сполучених Штатів Америки Курт Волкер, побувавши в зоні проведення бойових дій 23 липня. Дипломант відвідав район розташування військових формувань, а також побував у прифронтовій Авдіївці. Упродовж тижня Волкер відвідає країни Євросоюзу, де зустрінеться з представниками "нормандської четвірки", НАТО та ОБСЄ, де українське питання, за словами Волкера, буде головним на переговорах. Тиждень вирішив зібрати все важливе, що треба знати про спецпредставника.
Хто він
Волкер є провідним американським експертом в сфері міжнародних відносин і національної безпеки, а також у справах Європи і Євразії. Побудував кар'єру дипломата, займаючись питаннями європейської політики і безпеки в п'яти адміністраціях.
Курт Волкер народився 27 грудня 1964 року в штаті Пенсільванія. У 1984 він закінчив університет Темпл, отримавши ступінь бакалавра за спеціальністю міжнародні відносини. Він також має ступінь магістра з міжнародних відносин, отриману в Школі міжнародних відносин Елліотта при Університеті Джорджа Вашингтона. Дипломат навчався в Швеції і Франції, і розмовляє угорською, шведською іспанською та французькою мовами.
Розпочав свою кар'єру у 1986 році на посаді аналітика Центрального розвідувального управління. Через два роки перейшов до Державного департаменту Сполучених Штатів на посаду дипломатичного співробітника іноземної служби в США. Перебуваючи на іноземній службі, з 1997 по 1998 рік працював законодавцем в штаті сенатора Джона Маккейна.
У 1998 році став першим секретарем американської місії в НАТО, а в 1999 році став заступником директора Генерального секретаря НАТО Джорджа Робертсона, який обіймав цю посаду до 2001 року.
Потім Волкер став виконуючим обов'язки директора у справах Європи і Євразії для Ради національної безпеки, на цій посаді він відповідав за підготовку США до Стамбульського саміту НАТО в 2004 році і празькому саміту 2002 року. У липні 2005 року став заступником помічника держсекретаря у справах Європи і Євразії, а у липні 2008 року був призначений президентом Джорджем Бушем постійним представником Сполучених Штатів в НАТО.
У 2011 році він став виконавчим директором Інституту міжнародного лідерства Маккейна при Університеті штату Арізона і приєднався до лобістської фірми BGR Group, де зараз він керує міжнародною групою компаній. Варто зазначити, що на початку 2017 року адміністрація президента України Петра Порошенка найняла саме компанію BGR Group для лобіювання інтересів України в США. Він також є членом Стратегічної консультативної групи Atlantic Council.
У липні 2017 року Держдеп США призначив Волкера спецпредставника по Україні, де повинен займатися координацією зусиль з врегулювання конфлікту на Донбасі.
Цитати
Волкер, який заробив собі репутацію "яструба", у 2014 році заявляв, що російську агресію в Україні можна зупинити лише військовою силою. Він переконаний, США та Європа повинні бути готові до реальної конфронтації з Росією, а також мусять більше підтримувати Україну.
На його думку, у Грузії Росія навчилась воювати за підтримки дипломатії, тож окупація України відбувається обережно, але вправно. Він наводить приклад Криму, анексія якого не викликала активної реакції міжнародної спільноти. Перефарбовані у білий колір військові вантажівки з так званою гуманітарною допомогою також продуманий дипломатичний крок, вважає Волкер.
"Цей гуманітарний конвой дозволить Росії показати, що вона має є доступ до цих територій, вона може надати населенню допомогу і, можливо, одночасно завезе контрабандою людей та обладнання. Українським військовим доведеться або дати відсіч цим спробам, або пропустити вантаж. Обидва варіанти грають на руку Росії. Відверто кажучи, Росія налаштована так, що зупинити її можна лише військовою силою, а це означає військову конфронтацію з Росією. Схоже, що Україна готова дати відсіч Росії принаймні в межах своїх кордонів, утім решта Європи – не готова, і я думаю, Україні знадобиться набагато більше підтримки: і від Європи, і від США", – сказав він.
У своїх свідченнях на слуханнях Комітету з міжнародних відносин Сенату 7 квітня 2017 року закликав адміністрацію Дональда Трампа протидіяти викликам з боку Росії. "Росія намагається зруйнувати порядок, встановлений після "холодної війни" в Європі, змінюючи межі з використанням військової сили. Російські війська окупували частину України, Грузії і Молдови, і, нахабно демонструючи силу, Росія просто анексувала Кримський півострів", – заявив Волкер.
Антитерористичну операцію на Донбасі спецпредставник США вважає війною, заявив він прес-конференції в Краматорську 23 липня 2017 року. "По-перше, це не заморожений конфлікт – це запекла війна. Ми бачимо ескалацію конфлікту, він небезпечний для людей. По-друге, ми бачимо ціну того, що відбувається – скільки людських життів загублено. Це жахлива трагедія, яку дійсно потрібно зупинити", – сказав Курт Волкер.
Волкер уточнив, що хоче отримати "стратегічне розуміння цього конфлікту, щоб мати можливість рухатися далі". "Ми будемо шукати дипломатичне вирішення цього конфлікту. Також хочемо з'ясувати, як це розуміє інша сторона. Головне – знайти мирний вихід з ситуації ", – додав Волкер.
Варто зазначити, що Волкер відвідав Україну і зробив важливу заяву напередодні телефонних переговорів у "нормадському форматі" між Петром Порошенком, Ангелою Меркель, Еммануелем Макроном та Владіміром Путіним. Також його візиту Волкера на Донбас передував тиждень із значною кількістю загиблих українських військових.