“Яструб” Трампа або новий радник з питань нацбезпеки. Хто такий Джон Болтон

23 Березня 2018, 17:33

Президент Сполучених Штатів Америки  Дональд Трамп 23 березня заявив про звільнення Герберта Макмастера з посади радника національної безпеки, замінивши його колишнім послом США в Організації Об'єднаних Націй Джоном Болтоном. Зокрема, крісло радника Болтон офіційно займе вже з 9 квітня. Так американська спільнота називає республіканця "яструбом" зовнішньої політики, де він відомий своєю критикою ООН та підбурюванням до війни з Північною Кореєю.

<p

 

 

Тиждень.ua зібрав біографію та пріоритети новопризначеного очільника, а також інформацію про його зв’язки з Україною та ставлення до РФ.

 

Студент Єльського університету, помічник держсеретаря та посол в ООН

 

Джон Болтон народився 20 листопада у Балтиморі, штат Меріленд. Отримав юридичну освіту у Єльському університеті, де він вперше почав проявляти активність серед молодих консерваторів.

 

Пізніше займав різні посади у Дежрдепартаменті, Міністерстві юстиції та Агентстві США з міжнародного розвитку (USAID) під час президентства Рональда Рейгана і Джорджа Буша-старшого.

 

Так, при адміністрації Джорджа Буша-молодшого був заступником держсекретаря з контролю над озброєннями і міжнародної безпеки.

 

 

Згодом Болтон став помічником держсекретаря США у справах міжнародних організацій, а ще пізніше заступником держсекретаря з контролю над озброєннями.

 

Вже у 2006 році Болтона було призначено послом  в ООН, проте вже у грудні 2006 року пішов у відставку.

 

Війна в Іраку

 

Зазначається, що Болтон підтримував військовий конфлікт в Іраці, що розпочався зі вторгнення збройних сил міжнародної коаліції під проводом США та Великої Британії 20 березня 2003 року з метою повалення режиму Саддама Хусейна, навіть після того, як чиновники адміністрації Буша висловилися проти участі США у даній війні.

 

 

У свою чергу, Болтона, який у той час був заступником держсека з питань контролю над озброєнням, звинуватили у маніпуляції з інформацією щодо зброї масового ураження Іраку, що призвело до наступу у 2003 році.

 

Заяви про КНДР

 

Новопризначений радник з питань нацбезпеки виступає за військову відповіді на так звані провокації з боку Північної Кореї.

 

 

Наголошується, що під час виступу у Сеулі в 2003 році напередодні переговорів шести країн про ядерну програму Пхеньяну, републіканець назвав тодішнього лідера Кім Чен Іра "тиранічним диктатором".

 

Ставлення до Росії 

 

Погляди Болтона на Москву завжи були критичними.

 

Зокрема, він вважає, що Росія встручалася у вибори в США 2016 року, проте заперечив зв'язки Трампа з російським урядом.

 

Також Болтон виступає за посилення санкції проти Кремля.

 

 

Також респулбіканець зауважив, що США повинні відреагувати на нові ядерні ракети РФ, аби "показати нашим партнерам у Європі, що ми не дозволимо Росії тиснути на США або його союзників".

 

Крім того, республіканець вважає, що переобрання Владіміра Путіна на посаду президента РФ пов'язане з відстуністю політичної конкуренції в країні.

 

 

Ставлення до України

 

Болтон неодноразово заявляв, що Україні потрібно надавати озброєння та перспективи членства у НАТО.

 

Також він різко критикував зовнішню політику президента США Барака Обами, особливо щодо України.

 

"Я не думаю, що в Україні повинні бути миротворчі сили, це є помилкою з боку України. Це означає, що ви збільшуєте участь Росії у внутрішніх справах України. І Росія є постійним членом Ради Безпеки. Після розпаду Радянського Союзу Росія набула ще більшого міжнародного значення. Тепер головна суперечка полягає в тому, щоб не заморозити цей конфлікт. Якщо ви хочете відновити суверенітет над Донбасом, останнє, що Україна має зробити, це дозволити миротворців ", – прокоментував республіканець ситуацію навколо збройного конфлікту на сході України в ефірі "112 Україна".

 

Політичні погляди

 

Зокрема, Болтон  підтримує збереження в'язниці у Гуантанамо, переїзду посольства США в Ізраїлі до Єрусалиму та Тайвань з метою посилення тиску на Пекін. 

 

Так, нового радника з нацбезпеки називають "яструбом" зовнішньої політики.

 

Водночас Білий дім  назвав політика "одним з найвпливовіших експертів з цілої низки питань у сфері національної безпеки і проблем, що стоять перед країною". 

 

Крім того, він є прихильником жорсткої лінії по відношенню до Північної Кореї, Ірану, Куби, а також до Росії і її союзників.

 

Як відомом, Болтон більше року був послом США в ООН, але стверджував, що "немає такого поняття, як ООН, є тільки cвітова спільнота, яке може очолювати лише єдина в світі наддержава, якою є Сполучені Штати".

 

Іранська ядерна угода

 

Болтон зневажає  іранської ядерної угоди, підписана у Відні 14 липня 2015 між Іраном членами Радбезу ООН: США, Росією, Китаєм, Францією, Великою Британією, а також Німеччиною. 

 

 

Наголошується, що новопризначений держсекретар США Майк Помпео, й сам президент Трамп теж виступають протии даої угоди, що ставить під сумнів її майбутнє.

 

</p