Ярослав Юрчишин: Ускладнення процедури голосування і підрахунку голосів суттєво відбилося на результатах місцевих виборів

16 Листопада 2020, 11:17

Ускладнення процедури голосування і відповідно підрахунку голосів суттєво відбилося на результатах волевиявлення на місцевих виборах в Україні. Про це в інтерв'ю Тижню розповів народний депутат IX скликання, заступник Голови партії «Голос» Ярослав Юрчишин.

 

По-перше, за його словами, складна система голосування відбила бажання значної кількості людей прийти. «Я не знаю як. Пандемія. Краще я посиджу вдома». Тому явка рекордно низька. І тут повний провал уряду в популяризації та поясненні як треба голосувати. Другий момент — чим довше рахують голоси, тим зрозуміліше, де і кому не вистарчає, умовно кажучи, один чи три голоси. Доходить до смішного. На Рівненщині ОПЗЖ не потрапила в одну з міських рад, бо їй не вистарчило одного голосу. Але цей один голос, в процесі, коли значна частина членів комісії є партійними, не проблема. Наприклад, піти домовитись з іншою партією: ви нам перекиньте кілька своїх, вам не критично, ви по рахунку й так проходите. І зараз така інформація поступає звідусюди. В Обухові намагалися зрізати голоси від «Голосу», щоб наростити кількість голосів у «За майбутнє». Питання було одного депутата. Десятки бюлетенів з одної стопочки переклали в іншу, і все

 

Юрчишин зауважив, що велика кількість бюлетенів і недостатній рівень підготовки комісій все затягували. Але тепер вже почались штучні затягування. І чим більше затягують, тим більше шансів, що можна щось «намутити». Тому тут роль територіальних виборчих комісій і ЦВК є надзвичайно важливою.

 

У Чернівцях, скажімо, почали пробувати організувати вибори в один тур — скасовувати, перескасовувати. І ТВК, як більш залежна, це пропустила. Плюс, (ще один важливий фактор) зараз багато членів ТВК хворі на COVID-19. Це факт. І ціна голосу члена ТВК зростає в рази. Суми коливаються від регіону. Ніхто, звісно, не пійманий, як завжди, але говорять про десятки тисяч тільки за те, щоб просто не вийти на засідання й не проголосувати. ЦВК, як би її не оцінювали (пам’ятаємо, що комісія дуже політизована, там 11 з 15 членів делеговані від «Слуги народу»), повелася стосовно Чернівецької ситуації досить жорстко. Скасували перерахунок, зобов’язали встановити результати. Зараз подивимось, як місцеве ТВК буде це робити», — сказав він.

 

За словами Юрчишина, подальше затягування — це вже не людська помилка. Це вже умисел. І тут потрібна реакція правоохоронних органів. Але ми розуміємо, що це не піарна річ. Тут треба реально впахувати і доводити. А є дуже багато місць, де можна буде вийти на своїх. Тому правоохоронці дуже і дуже пасивні. Я можу лише подякувати поліції за ситуацію по Обухову, про яку вже згадував. З третього разу, через наших депутатів у профільному комітеті ВРУ, але такі звернення відпрацювали, зафіксували і кримінальне провадження відкрите.

 

«Якщо ми хочемо більш якісних і чесних виборів, то хоча б частину цих справ треба довести до вироків і публічно показати, що люди, які й далі збираються в демократичній країні, хай і в таких складних умовах, але фальшувати результатами виборів — обов’язково відповідатимуть», — наголосив нардеп.