Японія приєдналась до дипломатичного бойкоту Олімпійських Ігор у Пекіні. Це вже п’ята країна, що долучилась до протесту

Світ
24 Грудня 2021, 19:09

Японія не відправлятиме урядову делегацію на зимову Олімпіаду в Пекіні. Раніше країна заявляла, що розглядає таку можливість, а сьогодні про відмову відправляти делегацію повідомив головний секретар кабінету міністрів Хірокадзу Мацуно. Наступного року на Зимові Ігри до пекіну поїдуть лише деякі офіційні особи, які мають прямі зв'язки з Олімпіадою, додав секретар.

Серед цих посадових осіб – голова оргкомітету Токіо-2020 Сейко Хашимото, а також голови національних олімпійських і паралімпійських комітетів.

Рішення прийняли після дипломатичного бойкоту Ігор на чолі з США через занепокоєння щодо порушення прав людини в Китаї, хоча Японія уникала прямого позначення свого кроку як "бойкоту", чого уникає і зараз, кажучи, що не називає це рішення "спеціальним терміном", адже Токіо, будучи партнером Сполучених Штатів, також має міцні економічні зв'язки з Китаєм. 

Токіо зазвичай більш м’яко ставилось до питання прав людини в Китаї, що відображає залежність Японії від Китаю не лише як виробничого центру, а й як широкого ринку товарів – від автомобілів до будівельного обладнання, пише Reuters.

Тим не менш, прем'єр-міністр Фуміо Кісіда зіткнувся зі зростаючим тиском у своїй правлячій Ліберально-демократичній партії, яка вимагала зайняти жорсткішу позицію щодо Китаю, повідомляє громадська телекомпанія NHK.

"Японія вважає, що для Китаю важливо забезпечити свободу, повагу до основних прав людини і верховенство права, які є універсальними цінностями міжнародного співтовариства", – сказав Хірокадзу Мацуно. 

Читайте також: ЄС вагається щодо бойкоту Олімпійських ігор у Пекіні

Першими про бойкот Зимових Олімпійських Ігор 2022 у Пекіні заявили США. Білий дім заявив, що не відправлятиме офіційних урядових представників до Китаю, однак спортсмени та тренери за бажанням можуть доєднатись до змагань. Причиною є ставлення Сполучених Штатів до стану прав людини в Сінцьзян-Уйгурському автономному регіоні, в якому, за слвоами США, відбувається геноцид проти китайських мусульман. 

Слідом за США про відмову від участі в Іграх державників заявили Канада, Велика Британія та Австралія. Китай у відповідь на дипломатичний бойкот заявив про "ціну", що її заплатять Штати за свої дії. Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що Пекіну відомо про давні занепокоєння Заходу щодо прав людини в Китаї.Тому це "не має бути дивно, що ми вирішили не надсилати дипломатичне представництво", сказав Трюдо.

Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон сказав, що "буде фактично дипломатичний бойкот Зимової Олімпіади в Пекіні" та що "не очікується, що міністри й офіційні особи приїдуть". При цьому щодо спортсменів він зайняв спільну зі США позицію: "Я не вважаю, що спортивні бойкоти є розумними, тож це залишається політикою уряду", – додав він, маючи на увазі, що британські спортсмени все ще змагатимуться.

При цьому президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах заявив, що більшість урядів 90 країн-учасниць Зимових Олімпійських ігор 2022 року не приєдналися до дипломатичного бойкоту Ігор. У ЄС деякі країни (наприклад, Франція), шукали спільної відповіді від Євросоюзу щодо бойкоту. Однак більшість все ще вагається, побоюючись китайської помсти, яка може зашкодити торгівлі.

Правозахисні групи давно критикують МОК за те, що комітет вдруге присудив проводити Ігри Китаю після того, як стан прав людини після літніх Олімпійських Ігор 2008 року в Пекіні не покращилися, зазначають групи.