Протест був переданий по телефону.
Віце-прем'єр РФ Сергій Іванов разом з урядовою делегацією прибув у неділю на острів Ітуруп (Курильські острови). Іванов перебуває з робочою поїздкою в Далекосхідний федеральний округ, в ході якої відвідає острів Сахалін, Курильські острови і Владивосток.
«Японський уряд не може прийняти (цю поїздку) і вважає її такою, що викликає жаль», – цитує видання слова високопоставленого японського дипломата.
Видання відзначає, що поїздка російських високопоставлених осіб на острови стала першою з часу землетрусу і цунамі 11 березня. Як вважають в Японії, крім вирішення внутрішньополітичних завдань, таких як посилення інфраструктури та модернізації армії, ця поїздка повинна продемонструвати незмінність позиції Росії з проблеми островів напередодні зустрічі лідерів Японії і Росії, яка пройде в рамках зустрічі країн «великої вісімки» 26-27 травня в Парижі.
Натомість віце-прем'єр Росії Сергій Іванов заявив, що його поїздка з рядом міністрів і високопоставлених російських чиновників на Курильські острови носила робочий характер і не мала на меті «когось подратувати».
«Поїздка моїх колег, міністрів була не для того, щоб когось позлити, комусь щось довести. Почнемо з того, що я на Південних Курилах третій або четвертий раз. Чомусь раніше, коли я туди приїжджав, протестів не було», – зазначив Іванов, коментуючи реакцію Японії.
Іванов додав, що метою поїздки було перевірити на місці виконання прийнятої у 2007 році федеральної цільової програми.
«Це не така велика за фінансовим засобам, але дуже важлива програма для того, щоб наші росіяни, які живуть на чотирьох південнокурильських островах не відчували себе відірваними від решти частини Росії», – зазначив віце-прем'єр.
До складу російської делегації, яка проводить поїздку, входять також міністр транспорту Ігор Левітін, міністр економічного розвитку Ельвіра Набіулліна, міністр природних ресурсів Юрій Трутнєв, міністр регіонального розвитку Віктор Басаргін, губернатор Сахалінської області Олександр Хорошавін та інші.
Острови Кунашир та Ітуруп – два з чотирьох островів (Ітуруп, Кунашир, Шикотан і Хабомаї), на які претендує Японія, посилаючись на двосторонній Трактат про торгівлю і кордони 1855 року. Позиція Москви полягає в тому, що острови увійшли до складу СРСР (правонаступницею якого стала Росія) за підсумками Другої світової війни, і російський суверенітет над ними, що має відповідне міжнародно-правове оформлення, сумніву не підлягає.
У листопаді 2010 року на острови вперше в історії приїхав президент Росії Дмитро Медведєв. Прем'єр Японії Наото Кан назвав поїздку Медведєва «недозволеною грубістю». Москва у відповідь заявила, що суверенітет РФ щодо Курил не підлягає перегляду, а президент Росії буде проводити робочі поїздки незалежно від реакції Токіо.