Україна запровадила мито на експорт основних видів зерна, що на думку виробників та експертів, з урахуванням зниження цін на зерно у світі, може призвести до коллапсу аграрного сектору.
За словами очільника Української зернової асоціації Леоніда Козаченко, зміни умов експорту зерна уже викликали протести найбільших об’єднань аграріїв та зернотрейдерів, оскільки збитки від мита і неповернення ПДВ повністю ляжуть на сільгоспвиробників і сягнуть астрономічних розмірів.
«Через неповернення ПДВ виробники зерна недоотримають 12 мільярдів гривень за рік, плюс через нове мито – ще 6 мільярдів гривень. Про позитивне ставлення до цих реформ не може бути й мови. До того ж, обвалилася ціна на зерно на світових біржах. В такій комбінації дії уряду призведуть до колосального зменшення виробництва, і до розвалу аграрного сектору», – зазначає Козаченко.
Такі низькі ціни на світовому ринку, разом зі збільшенням податкового та митного тиску на аграріїв всередині країни можуть зробити зернове виробництво в Україні збитковим, прогнозує голова українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.
«Мито разом із припиненням відшкодування ПДВ експортерам зерна призведе до того, що закупівельні ціни на пшеницю, ячмінь та кукурудзу в Україні зменшаться приблизно на чверть. Якби у цей час ціни на зерно у світі були високими, негативний вплив на галузь був би невеликим. У нинішній ситуації ідеться до того, що фермери навіть не компенсують своїх витрат на виробництво», – наголошує Лапа.
Об’єднання аграріїв разом із Української спілкою промисловців та підприємців звернулися до уряду, парламенту та президента з вимогою скасувати мито на експорт зернових та посилення податкового тиску на фермера.
Як повідомлялось, з 1 липня Україна ввела мито на експорт зернових культур.
Експортне мито на пшеницю діє на рівні 9%, але не менш ніж 17 євро/тонна, на ячмінь – 14%, але не менш ніж 23 євро/тонна, на кукурудзу – 12%, але не менш ніж 20 євро/тонна.
З 1 липня ці зернові культури виключено з режиму вільної торгівлі з іноземними державами, про що Кабінет Міністрів повинен у місячний строк проінформувати їх.
Крім того, представники опозиції вважають, що Україна має міністра аграрної політики, але не має самої аграрної політики. Зокрема, на їх переконання впровадження земельної реформи за сценарієм президента позбавить тих, хто працює на землі, жодної перспективи, а всенародне обговорення цієї реформи є фікцією.