Янукович згадав про загиблих у концтаборах

11 Квітня 2011, 11:32

«Ми вшановуємо тих, хто зумів вистояти, витримавши найстрашніші випробування. Вони гідно пройшли свій життєвий шлях, зробивши вагомий внесок у становлення сучасної незалежної України. Саме тому я вважаю, що одним із першочергових завдань української влади є належне забезпечення повсякденних потреб та духовних інтересів громадян старшого покоління. Робота центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування має бути спрямована на поліпшення життя цих мужніх людей», – сказано у зверненні Януковича.

«Дорогі ветерани! Доземний вам уклін і сердечна вдячність за подвиг та самовіддану працю в ім'я нащадків. Зичу кожному із вас доброго здоров'я і щастя. Нехай Бог оберігає вас і ваші родини», – сказано у зверненні.

Водночас він заявив, що у цей день разом з усім світом Україна вклоняється світлій пам'яті людей, чиї життя безвинно обірвалися за колючими дротами фашистських концтаборів: «Про цю трагедію український народ ніколи не забуде».

Нагадаємо, 11 квітня відзначається Міжнародний день звільнення в'язнів фашистських концтаборів, який встановлений на згадку про інтернаціональне повстання в'язнів концтабору Бухенвальд, яке відбулося 11 квітня 1945 року. Здійснивши повстання, в'язні Бухенвальда врятувалися від знищення, оскільки гітлерівська влада напередодні віддала наказ про фізичне винищування усіх ув'язнених.

11 квітня 1945 року були звільнені в'язні фашистських концтаборів Бухенвальд і Дора, 22 квітня – в'язні Заксенхаузена, 29 квітня – Дахау, 30 квітня 1945 року – Равенсбрюка.

Близько 10 тисяч ув'язнених було страчено в Бухенвальді, у тому числі майже 8,5 тисяч радянських військовополонених. Всього ж в Бухенвальде замучено 56 тисяч ув'язнених 18 національностей. Особливо багато ув'язнених загинуло у філії Бухенвальда – Дора, де в підземних приміщеннях виготовлялися літаки-снаряди "Фау". Усі в’язні вважалися носіями державних таємниць, тому трупи працівників щодня вивозили вантажівками на поверхню. Їх спалювали в крематорії Бухенвальда.

У таборі Дора загинули десятки тисяч ув'язнених. Кожна зібрана там ракета "Фау-2" коштувала не менше 20 людських життів. 4 квітня 1945 року, коли війська союзників підступили до Нордхаузену, охоронці покинули Дору, розстрілявши перед цим близько 30 тисяч в'язнів.

Окрім Бухенвальда і Дора існували і інші концтабори: Освенцим, Майданек, Маутхаузен, Штутгоф, Дахау. Всього на території Німеччини і окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч концтаборів, в'язниць, гетто, в яких знаходилося більше 20 мільйонів людей з 30 країн світу, 12 мільйонів не дожили до звільнення, серед них – близько 2 мільйонів дітей.

За даними МЗС України, понад 2 мільйони українців страчено у нацистських концентраційних таборах.