«Ми ведемо переговори про збереження обсягів прокачування на існуючому рівні з перспективою збільшення», – сказав він на прес-конференції в Києві в середу.
Янукович відмітив, що спроби попереднього керівництва країни грати м'язами, були помилковими, і це привело до того, що Росія і європейські країни почали будувати обхідні газопроводи, а українська ГТС може перетворитися на металобрухт.
«Пройшов час, і нам утерли ніс…. Ми можемо втратити багато чого, і замість того галасу про те, що це наше багатство, надбання, ми отримаємо металолом. Я не хочу, щоб наша ГТС була відкинута на узбіччя і нікому не була потрібна», – констатував президент і підкреслив, що Україна знову активно пропонує створити газотранспортний консорціум.
Янукович відмітив, що Україна зобов'язана забезпечити стабільне прокачування газу споживачам Європи, і робить це. В той же час він нагадав, що в 2005 році Росія і деякі європейські 1країни прийняли рішення об будівництва «Північного потоку» і перша черга його вже побудована.
«На цей обсяг прокачування газу Україна може втратити обсяги прокачування в Європу», – додав глава держави.
За його словами, додаткові загрози для української ГТС несе перехід у власність Росії білоруською ГТС і почало будівництво «Південного потоку».
«Є погрози, що українська газотранспортна система девальвуватиме і в політичному плані, і в економічному», – сказав Янукович.
Він нагадав, що щорічна потреба технологічного газу для ГТС складає 7 млрд куб. м, а окрім витрат на нього потрібні також витрати на ремонт.
Президент відмітив, що Україні самостійно буде украй складно здійснити проект модернізації ГТС вартістю, орієнтовно, від $5 млрд до $7 млрд.
Нагадаємо, джерело газети «Комерсант-Україна» у департаменті нафтової, газової й нафтопереробної промисловості Міненерго повідомило, що Україна вже погодилася на пропозицію Росії створити консорціум на базі ГТС, а головні розбіжності сторін зараз стосуються умов його створення.
20 грудня відбулася зустріч президента України Віктора Януковича з президентом Росії Дмітрієм Мєдвєдєвим.