Ця Комісія буде діяти як консультативно-дорадчий орган при президенті.
Вона утворена «з метою сприяння виконанню Україною зобов'язань за Факультативним протоколом до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання».
Головою Комісії призначено радника президента – керівника Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрія Портнова.
Виконавчим секретарем Комісії є Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини.
Основними завданнями Комісії виявлення фактів катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання, а також участь у підготовці пропозицій щодо вдосконалення законодавства у сфері попередження катувань.
Члени Комісії отримують право в разі необхідності позапланово відвідувати місця тримання затриманих, попереднього ув'язнення, установи виконання покарань, психіатричні заклади, спеціальні навчально-виховні установи, а також опитувати осіб, які там перебувають, та отримувати інформацію про умови їх тримання.
Крім того, вони мають право одержувати від державних підприємств, установ, організацій необхідні інформацію, документи і матеріали, в тому числі з обмеженим доступом, з питань, що належать до компетенції Комісії.
Нагадаємо, раніше Вінницька правозахисна група висловила сумнів, що комісія з попередження катувань при президенті буде незалежною.
У свою чергу представник Харківської правозахисної групи Андрій Діденко у липні нагадав, що Україна досі не виконала свої зобов’язання перед ООН щодо створення превентивних механізмів по запобіганню катуванням.
За його словами, Україна ще в 2006 році ратифікувала факультативний протокол документів ООН щодо запобігання катувань і зобов’язалася протягом року створити один або декілька превентивних механізмів по запобіганню катуванням.