Янукович пропонує квотувати імпорт нафтопродуктів

7 Червня 2013, 09:56

Про це пише «КоммерсантЪ-Украина».

Як зазначив глава держави, минулого року найбільший спад спостерігався в нафтопереробці – у першу чергу за рахунок скорочення випуску продукції на нафтопереробних заводах (НПЗ) на 44,7%.

«Українські НПЗ, які в 1990 році забезпечували первинну переробку 59 млн т нафти, в 2011 році переробили 9 млн т сировини, а в 2012 році – тільки 4 млн т», – сказано в документі.

Водночас, за даними Держстату, 2012 року імпорт нафтопродуктів виріс на $1 млрд, майже до $9 млрд.

На думку Януковича, вивести нафтопереробну промисловість з кризи дозволить введення квот на імпорт нафтопродуктів.

Згідно з даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, у 2012 році внутрішнє споживання світлих нафтопродуктів і дизпалива склало 10,2 млн т, з яких лише 29,7% – українська продукція, а 70,3% – імпортна.

На сьогодні з шести існуючих НПЗ працює тільки два – Кременчуцький і Шебелинський.

Як розповіло джерело в Міненерго, уряд розглядає можливість квотування імпорту нафтопродуктів після того, як розслідування із ввізного мита були кілька разів припинені з ініціативи Міністерства економічного розвитку і торгівлі.

«Справа в тому, що на сьогодні без обмеження імпорту нафтопродуктів запустити українські НПЗ і створити довгострокові умови для їх роботи на ринку неможливо», – пояснила співрозмовник. За її словами, існує пропозиція ввести щорічну квоту з імпорту близько 2 млн т бензину і 1,5 млн т дизельного палива.

Водночас, як зазначає радник юридичної фірми «Саєнко Харенко» Наталія Микольська, введення кількісних обмежень імпорту напряму суперечить зобов'язанням, узятим Україною при вступі в СОТ.

«Тому при реалізації таких планів уряд спочатку зіткнеться із закликом скасувати таке квотування, а потім зацікавлені сторони будуть змушені звернутися до органу СОТ із вирішення суперечок», – застерігає вона.

Директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич вважає, що обмеження імпорту нафтопродуктів є питанням національної безпеки.

«Коли при профіциті виробничих нафтопереробних потужностей в Україні 70% споживання припадає на імпорт – це ненормально. Головне, щоб обмеження імпорту не призвело до зростання цін нафтопродукти в Україні», – заявив він.