Янукович продовжив справу Ющенко

29 Вересня 2010, 09:35

В Адміністрації Президента розглядають можливість ліквідації податкової міліції. Відповідну норму планується закріпити в проекті Кримінально-процесуального кодексу. Про це заявив заступник голови Адміністрації Президента Андрій Портнов.

Питання про ліквідацію податкової міліції – одного з підрозділів державної податкової адміністрації – порушувалося вже неодноразово як владою, так і опозицією. Проте до реалізації справа так і не доходила.

За словами заступника Портнова, зараз розглядається питання про доцільність існування податкової міліції, яка наділена певними правами у веденні оперативної і слідчої діяльності. Чиновник вважає, що ці функції цілком можуть бути передані СБУ і МВС. Адміністрація Президента впродовж найближчих двох місяців має намір запропонувати главі держави внести у парламент новий Кримінально-процесуальний кодекс. За ідеєю, документ покликаний значно зменшити бюрократизацію правоохоронних органів і збільшити вагу суду.

Раніше ліквідувати податкову міліцію мав намір Віктор Ющенко. Третій пункт його передвиборної програми «Десять кроків назустріч людям», серед іншого, передбачав ліквідацію податкової міліції, бо «в цьому каральному органі не буде потреби». Натомість, ставши президентом, Ющенко зробив невдалу спробу ліквідувати дорожню автоінспекцію, а до податкової міліції справа так і не дійшла.

Голова парламентського Комітету з питань національної безпеки та оборони Анатолій Гриценко, який свого часу очолював передвиборний штаб Ющенка, каже, що саме з його ініціативи в програмі з’явився цей пункт.

«Податкова міліція, як записано в законі, має боротися з правопорушеннями у сфері податкового законодавства. Якщо йти таким шляхом, то у сфері антимонопольного законодавства треба створити антимонопольну міліцію, у сфері земельного законодавства – земельну міліцію, у сфері рибного законодавства – рибну міліцію… Це дурниця абсолютна», – вважає Гриценко.

На його думку, із функціями, покладеними на податкову міліцію, цілком може впоратися МВС.

Гриценко не єдиний депутат, який вносив законопроект про ліквідацію податкової міліції. Керівник політико-правових програм Центру імені Разумкова Юрій Якименко вважає, що перейти до ліквідації податкової міліції на ділі політикам заважає відсутність системного плану реформування правоохоронних органів.

«Не було передбачено, хто саме займе це місце і виконуватиме ці функції: чи МВС, чи якесь інше відомство правоохоронне. Переважає політичний, а не управлінський підхід», – пояснив експерт.

У Державній податковій адміністрації (ДПА) зазначають, що політикам, перш ніж ухвалювати рішення, треба зважити на його можливі наслідки.

«Все-таки міліція займається кримінальними злочинами, частково – економічними. Але злочини у сфері оподаткування… Навіть галузь є – податкове право. Тому тут потрібна підготовка, і в Університеті податкової служби є навіть факультет податкової міліції», розповів директор департаменту масово-роз’яснювальної роботи ДПА Віктор Косарчук.

Між тим, Кабінет Міністрів влітку наказав Мінфіну при розробці Податкового кодексу виключити з нього норми про створення в податковій міліції власного спецназу – Головного управління спеціальних операцій.

читати ще