Про це пише газета «Коммерсанть-Украина».
Як зазначає видання, на початку зустрічі український президент запевнив, що вважає Туркменістан стратегічним партнером своєї країни. І хоча Віктор Янукович читав виступ з листа, це не вберегло його від помилки.
«Стратегічне торгово-економічне співробітництво між Україною та Казахстаном є предметом обопільної зацікавленості», – заявив глава держави.
Видання також відзначає, що Київ надав туркменському лідеру максимально привітний прийом. Приїзду Бердимухамедова присвоїли найвищий дипломатичний статус – державного візиту, що передбачає особливі почесті для гостя. При цьому формальні критерії для отримання такого статусу (зокрема, обов'язкове відвідування гостем двох українських міст) не були виконані. Примітно також, що президента Туркменії звільнили від всіляких протокольних обов'язків. Його не стали обтяжувати покладанням квітів до пам'ятників Невідомому Солдату та жертвам Голодомору і не просили дати інтерв'ю українським ЗМІ, хоча ці елементи є обов'язковими для державних візитів зарубіжних лідерів.
Ще однією особливістю візиту стала безпрецедентна чисельність туркменської делегації. Як правило, разом з главами держав приїжджають до десяти керівників міністерств і відомств, відповідальних за обговорювані напряму. У вівторок на церемонії підписання виявилося стільки чиновників, що їм просто не вистачило місця в залі державних заходів. 25 людей вишикувалися на традиційному місці, а ще півтора десятка були змушені спостерігати за подіями із зони для журналістів.
Членам українського уряду також довелося звикати до порядків, прийнятим в Туркменії. Як виявилося, під час церемонії підписання кожен її учасник повинен двічі поклонитися лідерові своєї держави – перед і після підписання документу. Щоб не відрізнятися від туркменських колег, більшість українських чиновників вирішили виконати ту ж процедуру – хто по одному, а хто і по два рази, зазначає видання.
Про відмінність політичних традицій Києва та Ашхабада згадав і Янукович, кажучи про перемогу Бердимухамедова на недавніх виборах.
«Ви набрали 97,14%, і я отримав відповідь на своє запитання про те, чому так складаються відносини між нашими країнами. Все тому, що туркменський народ дуже мудрий!» – зазначив Янукович.
Після закінчення переговорів президенти і члени делегацій підписали сім документів, хоча жоден з них не можна назвати знаковим у відносинах двох країн. Київ і Ашхабад, зокрема, домовилися співпрацювати в рамках міжнародних організацій, розширювати взаємодію міністерств охорони здоров'я та олімпійських комітетів.
Як відомо, сьогодні президент Туркменістану завершує державний візит в Україну.