“Якщо узурпаторський уряд зможе мене затримати”. Що відомо про арешт Саакшвілі

Світ
4 Жовтня 2021, 14:59

Експрезидент Грузії Міхеіл Саакашвілі, який багато років не з'являвся на Грузії через кримінальні справи, повернувся до країни. Його затримали у Тбілісі і помістили у СІЗО. Представниця Саакашвілі Ніно Ломджарія заявила, що він оголосив голодування та вимагав зустрічі з консулом України, адже він – громадянин України.

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що її офіс не буде просити помилування для затриманого колишнього лідера країни.

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що в ОП "дуже розчаровані поведінкою" щодо Міхеїла Саакашвілі, та незважаючи на це нададуть підтримку політику, оскільки він є громадянином України.

Голова парламенту Грузії Каха Кучава сподівається, що арешт Саакашвілі жодним чином не вплине на відносини України і Грузії, а посол США в Грузії Келлі Дегнан вважає справу затриманого в Тбілісі Саакашвілі тестом для судової системи Грузії.

"Ми, звичайно ж, уважно стежимо за цим процесом. Сподіваємося, це буде відповідно до грузинського законодавства і міжнародних зобов'язань", – заявила Дегнан представникам ЗМІ.

Як виявили Саакашвілі на території Грузії

Кілька днів тому Саакашвілі у соцмережах оголосив, що повернеться до Грузії у суботу, 2 жовтня. Проте вже 1 жовтня він оприлюднив відео з Батумі. Перед тим міністерство внутрішніх справ Грузії заявило, що політик кордон країни не перетинав.

Саакашвілі закликав своїх прихильників проголосувати 2 жовтня, а на наступний день 3 жовтня відправитися в похід в напрямку Тбілісі, щоб "захистити результати виборів". Міхеїл заявляв, що має намір приєднатися до однієї з таких колон.

Читайте також:"Грузія була серед фаворитів ініціативи "Східне партнерство" й це тривало доволі довго. А тепер такий імідж похитнувся"

"Якщо до цього узурпаторський уряд зможе мене затримати, це повинно збільшити нашу силу. У будь-якому випадку відступати я не маю наміру – і, сподіваюся, що ви теж", – писав Саакашвілі.

Представник партії Саакашвілі "Єдиний національний рух" (ЄНР) Мурман Думбадзе у свою чергу не розповів, як саме політик перетнув кордон. В українському офісі Саакашвілі стверджували, що той залишив Київ вночі. Водночас 1 жовтня лунали заяви, що відео Саакашвілі – це фейк і він насправді перебуває в Україні.

"Михайло Саакашвілі не знаходиться на території Грузії, і він не перетинав грузинський кордон, – заявив представник МВС країни Олександра Дарахвелідзе. – У нас є інформація від української сторони, що Саакашвілі не виїжджав з України".

Про затримання Саакашвілі повідомив прем'єр Грузії Іраклій Гарібашвілі ввечері в п'ятницю. Політика затримали у житловому будинку у Тбілісі. За повідомленнями, затримали і власника квартири, де перебував політик.

Пізніше у Грузії затримали ще двох осіб, яких підозрюють в наданні допомоги колишньому президенту Михеїлу Саакашвілі при незаконному перетині кордону.

"Ще дві людини затримані за приховування злочину, який стане надбанням громадськості найближчим часом. Маршрут в'їзду Міхеїла Саакашвілі відомий слідству, ведеться розслідування", – сказав прокурор Леван Вепхвадзе.

Читайте також: Какачія: Саакашвілі – це свого роду прокляття і благословення для його партії у Грузії​

"Наші правоохоронні органи на найвищому рівні провели захід з затримання Міхеіла Саакашвілі. Вони мали попередню інформацію про його пересування, починаючи з України, в напрямку Грузії, і цей процес був під повним контролем", – сказав на брифінгу Гарібашвілі.

У повернення Саакашвілі у правлячій партії "Грузинська мрія" не вірили. Про плани повернутися колишній президент багаторазово говорив і раніше. Про це представники "Грузинської мрії" нагадали йому з іронією, обіцяючи відразу затримати і відправити до в'язниці, якщо він все ж наважиться прилетіти в Тбілісі. Суперечки про те, де насправді перебуває Саакашвілі, були у центрі уваги ЗМІ, затьмаривши тему голосування, яке опозиція називає історичним референдумом.

Вплив на вибори

Очікування опозиції від цих виборів пов'язані з одним з пунктів угоди з владою, яку підписали за посередництва ЄС. У правлячій партії "Грузинська мрії", яка спершу підписала угоду, але потім вийшла з неї, призначення дострокових парламентських виборів на підставі голосування 2 жовтня виключають. Тут кажуть, що опозиція готується до провокацій як в день виборів, так і після них – на думку партії, прихильники Саакашвілі на них програють.

Останні дії Саакашвілі підливають масла у вогонь, адже він залишив територію Грузії вісім років тому і був там заочно засуджений. У виборах Саакашвілі участі не бере, але залишається вагомим лідером у грузинській політиці.

Протягом дев'яти років перебування при владі "Грузинської мрії" Саакашвілі критикують найбільше. Але у політика в Грузії залишається політичні прихильників і  на цих виборах він намагається їх мобілізувати.

На думку деяких політологів, його повернення в епіцентр політичного процесу в Грузії може завадити опозиції залучити тих, кому не подобаються ні нинішня, ні попередня влада країни.

Що загрожує Саакашвілі

Саакашвілі був президентом Грузії з 2004 до 2013 року. У Грузії політика заочно засудили до шести років тюрми. Саакашвілі визнали винним в організації нападу на колишнього грузинського депутата Валерія Гелашвілі.

Напад був у 2005 році. Ексдепутата зупинили у центрі Тбілісі співробітники МВС Грузії, виволокли його з автомобіля і жорстоко побили. Гелашвілі з важкими травмамибуло госпіталізовано.. Кримінальну справу щодо цього інциденту заново порушили у 2013 році, коли Саакашвілі вже пішов з посади президента.

Зустріч з консулом

Український консул 4 жовтня відвідав затриманого у Грузії Саакашвілі, котрий продовжує голодування та швидше за все відмовиться від екстрадиції в Україну.

"Український консул сьогодні відвідала громадянина України Міхеіла Саакашвілі в пенітенціарному закладі міста Руставі в ГрузіїСтан Саакашвілі задовільний, скарг на умови утримання він не висловлював".- заявив речник МЗС

За словами Ніколенка, МЗС та посольство України в Тбілісі надають Саакашвілі консульську і правову допомогу як українському громадянину.Консул також взаємодіє із його адвокатами.

Зазначимо, що в Україні Саакашвілі обіймав кілька посад і періодично сварився з різними політиками. Вперше колишній президент Грузії переїхав працювати до України після Євромайдану. Він вважався соратником Петра Порошенка, отримав український паспорт та був призначений губернатором Одещини.

Згодом Саакашвілі почав сваритися з керівництвом країни, а саме Яценюком, Аваковим, а потім із самим Порошенком.

Після гострої критики Порошенко звільнив Саакашвілі і позбавив українського громадянства. Проте Саакашвілі прорвався через польський кордон і всю зиму 2017-2018 років організовував у Києві протести проти Петра Порошенка.

Врешті політика депортували з України, однак він повернувся до Києва після перемоги Володимира Зеленського. Новий президент повернув йому громадянство та надав посаду голови виконкому Ради реформ – дорадчого органу при Володимиру Зеленському.