Які військові потужності має Росія у Південному військовому окрузі – звіт

Світ
3 Вересня 2021, 14:27
Цей документ спирається на матеріали з відкритих джерел та надають оцінку існуючим підрозділам, які підпадають під сферу відповідальності Південного військового округу (ПдВО). Звіт аналізує ролі, призначені цим підрозділам, та оцінює наслідки поточної модернізації та реорганізації структур ПдВО після 2014 р. У документі також  розглядається військові можливості Росії не лише в самій країні, а й у окупованому Криму, Вірменії, Південній Осетії та Абхазії.

Внаслідок військових операцій у Криму та на сході України, Південний військовий округ Росії зазнав значного розширення разом із глибокими структурними та організаційними реформами. ПдВО – район з високим ризиком. Хоча це найменший з усіх військових округів, його сили мають бути готові до вирішення ряду загроз у різних сферах, йдеться у звіті. У ПВО Росія виставила три армії об'єднаних озброєнь, які можуть проводити самоокупні операції у своїх зонах відповідальності. Йдеться про 8-му, 49-ту та 58-му  загальновійськові армії. 

8-ма загальновійськова армія була створена у 2016-17 роках і є найновішим доповненням до бойового потенціалу сухопутних військ Росії. У військовому плані її завдання полягає у стримуванні України від будь-яких широкомасштабних військових дій з метою відвоювання Донбасу. В наступі війська 8-ї армії мають задатки для проведення операцій у напрямку так званих “ЛНР” та “ДНР” або уздовж узбережжя України до Кримського півострова. Ядро 8-ї армії розгорнуте навколо Ростова-на-Дону та Новочеркаська (штаб), хоча деякі його елементи розташовані у Волгограді і Знаменську. Бойовий потенціал армії лежить на 150-й мотострілецькій дивізії. У 

Базу побудували з нуля між кінцем 2015, початком 2016 та кінцем 2017 року. Темпи будівництва були дуже швидкими у порівнянні з іншими інфраструктурними проектами. Це свідчить про терміновий характер об’єкта. База також розташована біля дороги та залізничної лінії, обидві проходять на північний-південний напрямки. Це дозволяє розгортати дивізіон через шахти прямо в “ЛНР” або через Ростов-на-Дону, на південь, до “ДНР”. Можлива висадка в Таганрозі, це свідчить про ймовірний крок проти українського Маріуполя. 8-ма загальновійськова армія налічує 35 тисяч людей особового складу, 481 танк, 914 бронемашин, 720 артилерійських систем і 202 одиниці ракетної системи запуску.

Далі на південь дислокована 49-та загальновійськова армія , яка є прибережним оборонним об’єктом та захищає російське узбережжя Чорного моря від будь-яких сил вторгнення. У її структурах знаходиться 7-ма військова база в Абхазії, а це означає, що 49-та армія збройно підсилює цей район і може проводити операції на цьому напрямку, якщо розпочнуться бойові дії проти Грузії.

Армія також  підпорядкована 34-ю окремою мотострілецькою бригадою, яка спеціально призначена для проведення операцій у гірських районах Північного Кавказу. Підрозділ було створено в середині 2000-х років безпосередньо за наказом Владіміра Путіна, зазначається у документі. Це сталося у відповідь на зростаючі терористичні загрози навколо Кавказу та необхідність зміцнення пористих південних кордонів, щоб запобігти подальшому проникненню чеченських терористів до російських кордонів. 

Читайте також: Головна ударна сила Путіна

Уся 49-та армія є найменшою із загальновійськових армій у ПдВО, оскільки деякі  її частини перенаправили поблизу України, щоб зробити ядром того, що згодом стало 8-ю загальновійськовою армією. Управління розташоване у Ставрополі. Враховуючи масштаби загроз, з якими повинні боротися російські сили в ПдВО, армія також командує щонайменше трьома з'єднаннями із підрозділами розвідки та спецназом. Це Незалежний центр електронної розвідки, якому доручено проводити SIGINT операції, командно -розвідувальний центр, який координує всю розвідувальну діяльність, що проводиться в південно -західних частинах ПдВО та незалежна рота спецназу, створена у 2017 році.

Східні частини Північного Кавказу об'днані у 58-ю загальновійськовою армією. Вона є найбільш надійною та боєздатною у Південному військовому окрузі. Обов’язки армії коливаються від проведення антитерористичних операцій у Дагестані та Чечні до захисту російської військової присутності в окупованій Південній Осетії (4-та військова база) та ведення маневреної війни проти Збройних сил Грузії. Також автори зазначають, що мета цієї структури важких сил у східних районах Кавказу також служить стримуючим фактором проти зростання турецької присутності в регіоні, особливо після наступу Азербайджану 2020 року на Вірменію в Нагірному Карабагу.

Основні маневрені сили групи армій лежать на 42-ій мотострілецькій дивізії. Командування 58-ї армії поширюється на 34-ту бригаду, дислоковану у Владикавказі. Також 58-ма здійснює оперативний контроль над 4-ю військовою базою у Південній Осетії. Основні елементи бази розташовані в Цхінвалі. Росія зберігає свою присутність там з 1992 року, спочатку у складі Об’єднаних миротворчих сил, створених після грузино-осетинського конфлікту 1991-92 років.

Крім названих військових напрямків, на півострові Крим Росія утримує Чорноморський флот, який також був реорганізований і розширений з 2014 року. Флот не тільки  значно збільшився в розмірах, але і якісно – підводні човни значно покращилися, зробивши його "наймолодшим" і найбільш сучасний флот у складі ВМФ Росії, пише у звіті.

На додаток до трьох загальновійськових армій, які можуть самостійно проводити операції, військове командування ПдВО також може покластися на приблизно 17 підрозділів, які підтримують маневреність, виконують функції “множинника” сил або забезпечують матеріально-технічну базу.

У Південному військовому окрузі нараховується близько 38 бригадних та полкових формувань, за винятком підрозділів, підпорядкованих командуванню ВДВ та Командуванню сил спеціальних операцій (КССО). Загалом у ПдВО налічується близько 30 батальйонів, які можуть вести маневрену війну. Додавання третього батальйону збільшить цю кількість до більш ніж 40 підконтрольних Росії сил “ЛНР”, а сили “ДНР” внесуть 20-30 додаткових батальйонів.