Якби всі гроші, які витрачаються в Україні на те, щоб відбитися від ворожих ракет та безпілотників, були інвестовані в українську економіку, країна розквітла б на очах. Але реалії, на жаль, інші. Маємо сусіда маніяка, який воліє нас знищити, щоденно обстрілює наші мирні міста, руйнує інфраструктуру, вбиває людей – тож маємо захищатися.
Коли вкотре прочитаєте інформацію про те, що росіяни під час свого чергового обстрілу безглуздо витратили мільйони доларів у ракетному еквіваленті й нічого важливого не вразили, бо українські повітряні сили все відбили, пригадайте, що ворожі ракети збиваються не тенісними м’ячиками і не банками з огірками. Чисте небо над головою вельми не дешеве задоволення. Не кажучи вже про людські зусилля та життя.
Чим захищається Україна та скільки це коштує дослідили наші колеги з видання «Слово і діло». Цифри вражаючі, але це дріб’язок на фоні того, що потрібно, аби українські діти спали спокійно в своїх ліжечках, а українські пожежники просто байдикували на чергуваннях.
Росія витрачає сотні мільйонів доларів на масовані удари по Україні ракетами та дронами. При цьому вартість відбиття цих атак також дуже висока, враховуючи, які системи протиповітряної оборони зараз стоять на озброєнні ЗСУ. А якщо йдеться, наприклад, про знищення шахідів ракетами, то фінансові збитки України можуть перевищувати збитки Росії від їхнього запуску.
Безпілотники іранського, а тепер вже й російського виробництва типу Shahed, є відносно нескладними пристроями та досить дешевими. Ціна питання близько 20 тисяч доларів. У той час як вартість запуску ракет класу «земля-повітря» може змінюватись від 140 тисяч для С-300 до 500 тисяч доларів для американських NASAMS.
Отже, найдорожча система ППО, яка є на озброєнні України, – американський зенітно-ракетний комплекс Patriot. Вартість цілого ЗРК може досягати мільярда доларів, а одна ракета коштує близько 3,7 мільйони доларів.
Перша європейська протиракетна система великої дальності, розроблена Францією та Італією, SAMP/T коштує 500 мільйонів доларів за батарею. Одна ракета Aster-30 для системи коштує 2 мільйони доларів.
Ракета AIM-9X («повітря» – «повітря») для норвезького зенітного ракетного комплексу середньої дальності NASAMS може коштувати близько 1,1 мільйона доларів. Ракета класу «повітря – повітря» AMRAAM 120 трохи дешевша – 900 тисяч доларів.
Вартість німецького комплексу IRIS-T складає близько 140-180 мільйонів євро. Одна ракета класу «повітря – повітря» коштує близько 900 тисяч доларів.
Приблизно 500 тисяч доларів коштує ракета для зенітно-ракетного комплексу малої дальності Mistral, розробленого Францією.
Вартість ракети до переносного зенітного ракетного комплексу Stinger перевищує 480 тисяч доларів.
Американський зенітний ракетний комплекс середнього радіусу дії MIM-23 Hawk коштує 30 мільйонів доларів, а ракета до нього – 250 тисяч доларів.
Ракета до ЗРК малої дальності Shorad Aspide коштує понад 100 тисяч доларів. Найдешевше коштують ракети для американського ЗРК Vampire, призначеного для боротьби з безпілотниками – 30 тисяч доларів.