Як захистити зір при тривалій роботі за комп’ютером?

26 Вересня 2022, 16:51

Активне використання цифрових пристроїв – наше сьогодення. Новини, робота, навчання, спілкування – все це можливе онлайн і ми цю нагоду активно використовуємо. А що ж зір?

Якими б гаджетами ви не користувалися, їх монітори випромінюють високоенергетичне «синє» світло, так зване HEV (High-energy visible light). Те, що перебуває в діапазоні 415-455 нм, визнане найшкідливішим для зору. Екрани ноутбуків, планшетів і мобільних телефонів випромінюють саме таке HEV-світло, тож уникнути його фактично не можна. Адже наше дозвілля, робота і навчання передбачають постійне користування всім вище названим.

Це не завжди й не одразу помітно, але тривале споглядання у монітор комп’ютера чи смартфона втомлює і несприятливо впливає на зір. Очі швидко пересихають, кліпати хочеться частіше, але якщо на екрані щось особливо цікаве, ми забуваємо це робити — як наслідок маємо відчутний дискомфорт.

П’ять порад, як захистити очі під час використання цифрових пристроїв

  • Щогодини робіть 5-хвилинну перерву, щоб відвести погляд вдалечінь, сфокусуватися на горизонті, розслабити зорові м’язи.
  • Зорова гімнастика має стати регулярною процедурою для людей, що активно користуються гаджетами.
  • Кліпайте якомога частіше. Звісно це може бути не надто зручно, коли намагаєшся зосередитися, наприклад, на тексті, але тоді на допомогу прийдуть зволожувальні краплі для очей. Такі мають бути в арсеналі кожного активного користувача гаджетів.
  • Облаштуйте робоче місце правильно: екран комп’ютера не має бути ближче 50-60 см до очей. Так само, вкрай небажано зчитувати інформацію зі смартфона під самим носом.
  • Надійний захист від HEV-світла забезпечують окуляри зі спеціальними оптичними лінзами, що передбачають блокування або фільтрування «синього» спектра.

Комп’ютерні окуляри: яким є оптимальний захист?

Якісні лінзи для роботи за комп’ютером передбачають наявність так званих «блу блокерів». Це фільтри «синього» світла. Коли світло відповідного спектра затримується лінзою, то не досягає сітківки ока і не пригнічує інші кольори. Різкість зору зберігається на природному рівні, контрастність зображення поліпшується. Однак, хороші комп’ютерні окуляри мають ще й покриття антиблік, щоб захистити очі від відблисків.

Розрізняють «блу блокери» ті, що блокують увесь «синій» спектр, і ті, що захищають очі лише від надлишкової частини HEV. Секрет у тім, що не все «синє» світло є шкідливим, а лише те, що ближче до фіолетового діапазону. Більше того, якщо постійно і нещадно відфільтровувати «синє» світло з прийнятного діапазону, організм недоотримуватиме потрібне для повноцінного функціонування.

Виходячи з цього, окуляри, що повністю блокують «синій» спектр не рекомендують носити понад 8 годин на добу, але цього цілком достатньо для їх використання в робочий час. Якщо ж потрібні окуляри на весь день, краще звернути увагу на оптичні лінзи з захистом лише від надлишкового, а не всього «синього» світла.