Якби Україна була людиною, то мала б середній рівень інглішу і з кожним роком його покращувала. Про це йдеться у дослідженні EF Education First , у якому 2022 року Україна зайняла 35-е місце серед 111 країн. Для порівняння, минулого року ми були на 40-му місці.
Школа Solid English School, що спеціалізується на курсах англійської мови для айтівців, розповідає, як визначити свій рівень інглішу та чому письмовий тест не завжди потрібен.
Що таке CEFR
CEFR – це міжнародний стандарт для вимірювання мовних здібностей. Він розрізняє три рівні володіння мовою:
- елементарний – позначається літерою А;
- середній – В;
- просунутий – С.
Кожен левел ділиться на дві категорії й має відповідну цифру. Тобто, найнижчий – А1, а досконалий – С2.
До кожного рівня є певні вимоги з writing, reading, listening and speaking.
Шість рівнів англійської за CEFR
Ось що вміє людина, яка володіє інглішем на різних рівнях.
- A1 Beginner. Юзає загальновживані вирази, як от My name is, How are you тощо. Часто робить паузи, говорить повільно та використовує гугл-перекладач. Щоб зрозуміти таку людину, співрозмовник має бути дуже терплячим. Вокаб складає приблизно 700 слів.
- A2 Elementary. Може підтримувати розмову на знайомі теми, як от про сім’ю, покупки, роботу, говорити про своє минуле та плани на майбутнє. Але розмову веде той, хто краще володіє мовою. Зрозуміти людину набагато простіше. Її вокаб – близько 1500 слів.
- B1 Intermediate. Вже краще підтримує повсякденну розмову, але все ще говорить повільно. Може розв’язувати проблеми, що виникають у подорожі. Вокаб – приблизно 2500 слів.
- B2 Upper-Intermediate. Є хороші скіли зі speaking, listening, reading and writing, щоб працювати чи навчатися в англомовному середовищі. Вокаб – близько 4000 слів.
- C1 Advanced. Добре розуміє англійську і може розмовляти на незнайомі теми, розуміє жарти та гру слів. На цьому рівні можна писати академічні роботи тощо. Вокаб – приблизно 8000 слів.
- C2 Proficiency. Володіє англійською like a native, тобто говорить, слухає, читає й пише без перешкод. Вокаб складає близько 16 000 слів.
Чому письмові тести не дають точної оцінки рівня
Письмові тести – це класичний спосіб перевірити рівень мови. Тому і кембридзький, і онлайн-тести дуже популярні. Після таких екзаменів часто видають офіційний документ, що підтверджує знання. Ті ж IELTS і TOEFL мають форму письмового екзамену, і лише одна з їхніх частин – розмовна англійська.
Тічери Solid мають міжнародні сертифікати й вже багато разів готували клієнтів до них. Але ми вважаємо: письмові тести перевіряють скіли здачі екзамену, а не реальний професійний або загальний інгліш. Якщо людина не знає, що її чекає, то навіть з рівнем С1, є ризик його не підтвердити. Наприклад, Джей, нейтів спікер та інгліш тічер набрав на письмовому екзамені IELTS всього 6,5 балів. (https://blog.e2language.com/impossible-ielts-writing-test/)
Ще під час оцінювання людина може списати, довго думати й згадати правило, погуглити, спитати тощо. Тобто під час тесту відповісти правильно, але в розмові допустити помилку.
Як Solid English School перевіряє рівень інглішу клієнтів
З кожним клієнтом ми проводимо розмовний тест. Ось як це відбувається.
- Дізнаємося, навіщо потрібна англійська та як людина буде її юзати. Оскільки ми викладаємо IT-інгліш, зазвичай він потрібен для роботи.
- З’ясовуємо, чи людина вже працює в IT, чи лише збирається туди перейти. Дізнаємося її професію. Наприклад, тим, хто вже в IT, потрібно розуміти технічну документацію, спілкуватися з колегами та замовниками на коллах. Світчерам інгліш потрібен, щоб виконувати технічні завдання, навчатися й проходити співбесіди.
- Питаємо, як людина вчила англійську раніше, що вдавалося, а що ні.
- Проводимо розмовний тест на англійській. Ставимо відкриті запитання та перевіряємо розмовні навички в тій області, де людина буде юзати інгліш. Ми бачимо активний словниковий запас, граматику, якою володіє людина, мову для повсякденного спілкування та вимову.
Так ми розуміємо реальні скіли клієнта. Далі створюємо індивідуальний план навчання, що допоможе досягти цілі в англійській.
Який рівень інглішу потрібен, щоб отримати роботу в ІТ
Левел англійської залежить від позиції, на яку претендує людина. В кожній вакансії вимоги можуть бути різними, але в більшості випадків вони такі:
- для джуна – Intermediate;
- для міддла – Upper-Intermediate;
- для сеньора – Advanced.
При цьому, важливо знати професійний вокаб, тобто профільну ІТ та бізнес-англійську.