Як ворог Кремля, він дуже багато знав. Світові ЗМІ про вбивство Воронєнкова

24 Березня 2017, 13:15

Колишнього російського депутата Держдуми Дениса Воронєнкова, який втік в Україну й отримав українське громадянство, у четвер застрелили в центрі Києва. Цей інцидент президент України Порошенко назвав "актом державного тероризму" з боку Кремля. Подія привернула увагу західної преси, яка вважає, що це погіршить і без того погані стосунки між двома країнами. Більшість іноземних ЗМІ також згадують про нещодавній інцидент з адвокатом сім'ї Магнітського, який днями випав з вікна за нез'ясованих обставин, а також другу спробу отруєння російського опозиціонера Владіміра Кара-Мурзу і убивство лідера опозиції РФ Бориса Нємцова.

Убивство Дениса Воронєнкова, колишнього співробітника правоохоронних органів і прокуратури, що розшукувався в Росії за звинуваченням у шахрайстві, відбулося на тлі підвищеної напруженості у відносинах між сусідніми країнами через підтримку Росією конфлікту на сході України, що триває вже три роки, пише The Wall Street Journal.

"Утеча Воронєнкова до Києва, ймовірно, була для Москви неприємною. Колишній високопосадовець розформованої російської Федеральної служби з контролю за оборотом наркотиків, мав чітке уявлення про корупційні схеми пов'язаних з Кремлем еліт. В інтерв'ю минулого місяця він заявив, що найняв охоронців, тому що боїться за своє життя", – йдеться в статті.

Він особисто знав ветерана служби безпеки Александра Літвінєнка та стверджував, що Кремль замовив його вбивство, тому що Літвінєнко допомагав британській владі в розслідуванні, пов'язаному з російськими мафіозними структурами в Іспанії.

 Reuters з посиланням на слова генерального прокурора України Юрія Луценка повідомляє, що на сьогодні розглядаються дві попередні версії: вбивство свідка у справі Януковича і вбивство свідка у справі про контрабанду ФСБ Російської Федерації. Мається на увазі гучна справа "Трьох китів" щодо контрабанди меблів, яка переросла в найбільший за роки правління Владіміра Путіна конфлікт між російськими спецслужбами на початку 2000-х років.

"Він багато знав про те, що є найвразливішим елементом для всієї путінської влади – а саме, їх фінансові потоки, ось ця справа "Трьох китів". На цьому Дениса, він отримав дуже багато ворогів, і ці вороги вже влаштовували замах на нього в Росії. Тоді в нього теж стріляли", – сказав інший російський екс-депутатом, Ілья Пономарьов на тому ж брифінгу в Генпрокуратурі.

 

 Видання New York Times у статті під назвою "Російського критика Кремля вбили в Україні" зазначає, що вбивство в Києві, яке, як правило, виконуються з точністю,  було "надзвичайно криваве і хаотичне для замовного, що є звичайною справою в країнах колишнього СРСР".

"Замовні вбивства у Росії часто відбуваються театрально. Коли лідер опозиції Росії Борис Нємцов був застрелений в 2015 році, його тіло впало на тротуар мосту на фоні червоних стін Кремля і собору Василя Блаженного, символи Російської держави", – пише видання.

NYT згадує, що раніше Воронєнков у інтерв'ю розповідав про те, він був мішенню для вбивства і його можуть вбити як Степана Бандеру, лідера українських націоналістів, якого КДБ отруїв в Мюнхені в 1959 році.

 Журналісти The Washington Post за три дні до вбивства взяли інтерв'ю у Дениса Воронєнкова разом з дружиною Марією Максаковою у барі в холі київського готелю Premier Palace, біля дверей якого і застрелили екс-депутата РФ. "З міркувань особистої безпеки ми не можемо допустити, щоб вони дізналися, де ми перебуваємо", – сказав Воронєнков в понеділок увечері.

"За кілька тижнів до смерті Воронєнков, колишній член піддатливої ​​російської компартії, говорив друзям, що він був мішенню. Хакери намагалися зламати його аккаунт в Twitter і електронну пошту його дружини. Він отримував СМС з погрозами, і поліція недавно виділила йому охоронця. Ходили чутки, що за ним стежать", – йдеться в статті.

Газета зауважує, що у момент, коли в політичному житті США домінує питання про російський вплив, смерть Воронєнкова загострить додаткову увагу на масштабах радіуса досяжності Росії в іноземних країнах. 

"Залишається неясним, у кого могло з'явитися бажання вбити Воронєнкова, але факт залишається фактом: це лише найсвіжіший випадок, коли противник Кремля йде з життя", – зазначається у статті, де згадують Литвиненка і Нємцова.

"Заплутане минуле Воронєнкова, в тому числі згадка про нього в "Панамських документах" і той факт, що в Думі він голосував за анексію Криму, наводить на припущення, що у інших теж могли бути мотиви для розправи з ним. (В інтерв'ю він стверджував, що був відсутній в Думі під час голосування – це однопартійці проголосували його карткою)", – пише видання.

Газета повідомляє, що Максакова планувала гастролі українськими містами, а Воронєнков давав свідчення проти екс-президента Януковича. "Друзі кажуть, що він також хотів поділитися з українською прокуратурою даними про російську контрабанду", – передає WP.

 "Про оперну співачку, члена партії "Єдина Росія" Путіна Максакову і комуніста Воронєнкова дізнались у 2015 році, коли вони стали першими депутати від різних партій, що одружитися", – пише Financial Times. Видання згадує також, що Воронєнков був автором законопроекту про обмеження участі іноземних компаній в медіа, який дозволив дружнім Кремлю фігурантам посилити контроль над пресою.