Як військові долають наслідки травми через мистецтво

11 Жовтня 2024, 12:23

У новому сюжеті проєкту «Український Свідок» — бійці, які долають наслідки травми через мистецтво. Сергій Герасименко пише ікони на ящиках з-під БК. Артем Слєпухін, із позивним Флейм, боєць «Азову», 92 дні провів у російському полоні. Нині він малює на футболках меморіали побратимам, загиблим на «Азовсталі» та під час теракту в Оленівці.

«Використовую дошки з-під піддонів, на ящиках з БК, — розповідає Сергій. — Люблю дерево, воно живе». Як військовослужбовець знаходить час для творчості? «Іноді дають “відсипний”, зараз в мене два дня відпустки, — каже він, демонструючи ікони, що висять у галереї. – Це моя перша велика виставка».

Артем показує футболку із написом «Ghoost Division». На зворотньому боці — імена та позивні. «Це хлопці з мого підрозділу. Вони загинули у Маріуполі та під час теракту в Оленівці,  — розповідає він. — Після полону та реабілітації я захотів віддати шану хлопцям та зробити свого роду меморіал».

Хлопець стверджує, що більше не воюватиме. «Мій психологічний стан цього вже не дозволяє, — каже митець. — Я свою роботу вже виконав». Про реабілітацію каже так: якщо нею не займатись, то стан буде тільки погіршуватись. «Це відбиток на все життя, — розповідає Артем. — Так жити не можна».

Виставка робіт Сергія Герасименка та Артема Слєпухіна «Флейма» триватиме до 31 жовтня.

Проблему посттравматичного синдрому прокоментувала Наталія Умеренкова, практикуюча психологиня та спеціалістка по роботі із військовими та членами їхніх сімей. Також вона є очільницею громадського руху «Жіноча Сила України».

«Якщо людина хоче виключити себе із життя, то насправді вона не хоче померти. Вона хоче припинити внутрішній біль, — розповідає Наталія. — Біль треба вербалізувати, хоча й не кожний військовий хоче це робити. Якщо цього не робити, то людина начебто ходить по колу, у лабіринті. А близька людина, або спеціаліст, може простягнути руку та витягнути її з цього лабіринту».


«Український свідок» – проєкт, створений 25 лютого 2022 року – на другий день після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Головна мета проєкту – документування подій війни та поширення фото і відео-матеріалів в Україні і за кордоном.