Як український титан сприяє прихильності США, – Newsweek

31 Січня 2023, 17:45

США та їхні союзники починають активно обговорювати використання величезних українських ресурсів титану для застосування у військових технологіях, йдеться на шпальтах видання Newsweek. Титан — легкий, але міцний метал, який широко використовується для виробництва винищувачів, гелікоптерів, військових кораблів, танків, ракет великої дальності тощо.

У випадку перемоги України, США, як один із головних союзників (який зацікавлений у заміні російського та китайського експорту), можуть отримати нове джерело титану. В гіршому випадку Москва може посилити глобальний вплив на стратегічні ресурси.

«Міністерство внутрішніх справ США класифікувало титан як один із 35 життєво важливих для економічної та національної безпеки США мінеральних ресурсів. Утім, Штати все ще імпортують понад 90% своєї залізної руди, і не всю з дружніх країн. США більше не зберігають титанову губку у своїх запасах національної оборони, а останній вітчизняний виробник титанової губки закрився 2020 року», – йдеться у тексті.

Україна – одна з семи країн, які виробляють титанову губку, що є основою для металевого титану. Китай і Росія також займають значну частку на ринку. За даними Геологічної служби США, минулого року в Китаї виробили понад 231 тис. тонн титанової губки. Це 57% світового виробництва. Японія виробила 17%, а Росія – 13%. Казахстан торік виробив майже 18 тис. тонн, а Україна понад 4 тис. тонн.

Читайте також: Світовій економіці більше не потрібна Росія, – Foreign Policy

«Використання Москвою енергії як зброї викликало побоювання у Вашингтоні та інших столицях НАТО, що одного дня Кремль може також заморозити експорт титану, а це поставить у безвихідь аерокосмічні та оборонні компанії. Залежність Заходу від російського титану означає, що цей метал поки що уникає санкцій, розпочатих США, ЄС та їхніми союзниками проти Москви».

Видання зауважує, що згідно з тогорічним законопроєктом про щорічні витрати на оборону, Держдеп США має дослідити «доцільність використання джерел титану з України як потенційної альтернативи китайським і російським джерелам».

Мінеральні багатства України також можуть стати важливим аргументом, чому в інтересах США продовжувати підтримку України. За даними Геологічної служби США, Росія має порівняно невеликі запаси титану, тож 2021 року Україна фактично була основним джерелом імпорту.

(Прим. – у матеріалі Newsweek, подаючи дані, посилаються на старіші повідомлення видання Reuters, скорочуючи деталі. Є три види титановмісних матеріалів: руда або концентрат, який переробляється на титанову губку, а вже губка переробляється на метал для використання у техніці. Україна, за радянських часів, була основним місцем видобутку сировини (концентрату). За даними Reuters, його виробили 525 тис. тонн у 2021-му. Однак потужності переробки розміщувалися в основному у Росії. Саме тому Україна виробляє набагато менше титанової губки, ніж РФ, при тому, що в РФ незначні розвідані запаси титану в землі. Росія роками купувала українську сировину і продавала вже дорожчий продукт переробки на західні ринки)

Читайте також: Як уникнути евтаназії української економіки

Більшість бойових дій точаться на сході та півдні України, де переважно розташовані мінеральні поклади. В перші місяці вторгнення російські війська захопили щонайменше два місця видобутку титанової руди. Видання зауважує, що для Кремля українські титанові можливості не є однією з цілей захоплення, утім ще до повномасштабної війни Москва прагнула отримати ці ресурси через корумповану мережу олігархів, чиновників і спецслужб в Україні.

«Дмитра Фірташа, який зараз живе в еміграції в Австрії, змусили продати його 49% акцій Запорізького титано-магнієвого комбінату (єдиного виробника титанової губки в Європі) через звинувачення у продажі титану Росії для військових потреб 2021 року. У січні 2022 року Фірташ продав кримський титановий завод російській фірмі “Титан”».

Радник Зеленського з економічних питань Олег Устенко у коментарі Newsweek розповів, що сьогодні в України є значні поклади титану та літію, які мають великий попит на експорт. Крім того, більшість із таких родовищ досі не використовуються, тож можливостей у секторі багато.

Анонімний співробітник Конгресу стверджує Newsweek, що хоча ініціатива потребує певних інвестицій, у довгостроковій перспективі постачання того варте, якщо його вдасться налаштувати з «дружньою Україною».