Як судять Януковича. На якій стадії процеси проти екс-президента

Політика
31 Липня 2018, 21:43

На сайті розшуку МВС у категорії «осіб, які переховуються від органів влади» можна знайти картку чоловіка, який зник 26 лютого 2014-го року. Втікачеві нещодавно виповнилося 68 років. За інформацією на сторінці, його розшукують за звинуваченням у порушенні трьох пунктів статті 115 Кримінального кодексу, а також ч. 3 ст. 365 того ж нормативного акту.

Якщо перекласти все з юридичної мови на загальнозрозумілу, то Віктора Януковича оголосили в розшук за підозрою у масових убивствах в центрі Києва під час Революції гідності.  На сайті розшуку МВС немає жодної згадки про інші справи, зокрема, й стосовно можливої державної зради, наслідком якої стала окупація Криму Росією. Саме до цього процесу в Оболонському райсуді Києва нині прикуто найбільшу увагу громадськості.

Картка Віктора Януковича у розшуковій базі МВС

Водночас і розстріли на Майдані, і державна зрада – тільки частина оголошених Януковичу претензій з боку правоохоронних органів.  Точного переліку справ, де колишньому президентові оголосили підозру станом на сьогодні, немає. У юридичній компанії AverLex, яка уповноважена на захист інтересів Януковича у всіх юридичних процесах в Україні, такий перелік не надали. Офіційна позиція компанії та адвокатів полягає в тому, що підозри оголошено з порушенням процесуальних норм, тому вони юридично нікчемні. Судді під час розгляду справ здебільшого дотримуються іншої думки.

Читайте також: Справи Майдану. Чергові загрози

Найсвіжіша на цей момент офіційна інформація по всіх справах Януковича датована травнем 2017-го. Тоді прес-служба ГПУ опублікувала дані у відповідь на слова керівника правління Transparency International Хосе Уґаса. Той заявив про відсутність у судах справ за підозрою Януковича у корупційних злочинах.

За інформацією Генпрокуратури, Януковичу та низці інших екс-посадовців повідомлено про підозру в семи кримінальних провадженнях. Ще в одному – обвинувальний акт розглядається судом. Саме останній випадок стосується справи про державну зраду Януковича. Головним доказом обвинувачення є лист колишнього президента на адресу свого колеги у Росії Владіміра Путіна з проханням увести війська до України, датований 1-м березня 2014-го. Пізніше цей документ на засіданні Радбезу ООН оприлюднив нині покійний представник РФ у цій організації Віталій Чуркін.

На 30 липня в Оболонському райсуді запланували початок стадії судових дебатів. Це завершальний етап процесу, після якого судді оголосять вирок. Однак ані в понеділок, 30 липня, ані наступного дня дебати не відбулися. У перший день адвокати Януковича з AverLex не з’явилися на засідання. У цей день усі четверо постійних захисників Януковича віддали перевагу участі в іншому процесі. Верховний суд розглядав їхнє клопотання про переведення розгляду справи про держзраду до іншого суду. Про це один із адвокатів Віталій Сердюк відзвітував за допомогою фото у соцмережі.

Четверо постійних захисників Януковича з AverLex: (зліва направо) Богдан Біленко, Андріана Фозекош, Ігор Федоренко та Віталій Сердюк. Фото: сторінка у Facebook Сердюка

Суддя Владислав Дев’ятко дав адвокатам час до ранку вівторка. Цього разу з’явився Сердюк. Однак участі у дебатах так і не взяв. Натомість від попросив суд повернутися до етапу дослідження доказів та допиту свідків. Інший захисник Ігор Федоренко перебував у цей час в Мінську поруч зі свідком, якого й просили допитати – пілотом гелікоптера, на якому 22 лютого 2014-го Янукович летів із Харкова до Донецька. Ще двоє – Біленко і Фозекош – за словами Сердюка, «трохи випали з цього процесу за станом здоров’я». У понеділок це не завадило усім чотирьом бути присутніми у Верховному суді.

Дев’ятко до вимог не дослухався і видалився до нарадчої кімнати розглядати клопотання про призначення Януковичу адвоката з Центру безоплатної вторинної правової допомоги. Сердюк пішов реєструвати документи про відвід складу суду та прокурорів. Під час цієї перерви до зали засідань увійшов чоловік, який впевнено попрямував до столу захисників Януковича. Там він розклав свої папери, а також посвідчення адвоката на ім’я Олександра Байдика. Байдик – новий, вже п’ятий адвокат екс-президента у справі про державну зраду. За його словами, договір із Януковичем підписано минулого тижня, а 30 липня адвокат зареєстрував клопотання про ознайомлення з матеріалами справи. Байдик – єдиний із залучених обвинуваченим захисників у цій справі не працює в AverLex, однак його ім’я вже не вперше стоїть поруч зі словосполученням «адвокат Януковича».

Олександр Байдик в Оболонському райсуді. Фото: censor.net

Спеціальне досудове розслідування та новий-старий адвокат

Після втечі більшості фігурантів справ Майдану постало питання про можливість їхнього засудження на території України. За нормами Кримінального процесуального кодексу, який діяв у 2014-му році, судити особу без її особистої присутності неможливо. Так само це могло стати підставою для блокування самих розслідувань, адже на час розшуку підозрюваних проводити будь-які процесуальні дії заборонено. Депутати Верховної Ради змінили закон і в кодексі з’явилося нове поняття – процедура спеціального досудового розслідування.

Сьогодні дозвіл на досудове розслідування є головним документом, який відкриває шлях до обвинувального вироку Януковичу. За інформацією Тижня, із вісьмох перерахованих Генпрокуратурою «справ Януковича», відповідний дозвіл отримали в трьох випадках. Один із них – це справа про держраду. Два інших – розстріли на Майдані 18-20 лютого та справа про незаконну приватизацію «Укртелекома».

Дозвіл у справі про розстріли на Майдані отримали в лютому 2018-го після понад чотирьох місяців слухань, хоча законом на це відведено 10 днів. У цій справі Януковича підозрюють не за чотирма пунктами, як указано в картці розшуку МВС, а за 18 статтями. Той розгляд завершився скандалом із видаленням адвоката Януковича Олександра Горошинського із зали за спроби зірвати засідання. Сам Горошинський у відповідь викликав поліцію через порушення права Януковича на захист (31 липня Віталій Сердюк в Оболонському суді також викликав поліцію та вимагав затримати прокурорів з тих самих підстав – Ред.)

Читайте також: Заочне розслідування проти Януковича. Що відомо про цей процес

За кілька місяців розгляду тієї справи Януковичу призначили та змінили кількох адвокатів із Центру БПД. Мотивація Печерського суду у цьому питанні була такою самою як і в Оболонському суді – неявка адвокатів Януковича з AverLex. Одним із призначених екс-президенту безоплатних адвокатів у тому процесі став Олександр Байдик. Саме він 31 липня долучився до захисту екс-президента у справі про держзраду. Слід зазначити, що і захист Януковича, і сам Янукович неодноразово протестували щодо призначення йому адвокатів із Центру БПД, вважаючи це порушенням права на захист. Окрім того, свого часу Байдик, як безоплатний адвокат, не взяв самовідводу. Тепер Янукович власноруч підписує з ним договір. Іншими словами, з логіки захисту екс-президента слідує, що раніше Байдик став співучасником порушення прав їхнього клієнта, а тепер сам клієнт підписує з ним договір.

За матеріалами суду, Байдика змінили вже за 8 днів після призначення. Ключова причина – конфлікт інтересів. Він виступав у якості захисника одного з екс-беркутівців також по справі розстрілів на Майдані (він відомий як колишній захисник екс-беркутівців Сергія Зінченка та Павла Аброськіна у Святошинському райсуді – Ред.). Байдик також пропустив низку засідань, посилаючись на ознайомлення із матеріалами справи. Мотивація суду стосовно конфлікту інтересів така: Байдик як адвокат «беркутівців» узагалі не визнає їхню участь у вчиненні злочинів, натомість Янукович вважає можливим перевищення правоохоронцями своїх повноважень (про що він свого часу заявив під час відеодопиту саме у Святошинському суді – Ред.). Іншими словами, Байдик повинен був пожертвувати інтересами одного зі своїх клієнтів.

Справи про корупцію та пінг-понг прокуратури і НАБУ

Розслідування більшості справ стосовно Віктора Януковича від самого початку вів Департамент спеціальних розслідувань ГПУ Сергія Горбатюка. Однак після реорганізації, частину справ із департаменту забрали. Нині у департаменті Горбатюка залишаються провадження про створення Януковичем злочинної організації, що призвело до масових смертей на Майдані, відмивання грошей під час видання відомої книжки за авторством Януковича «Opportunity Ukraine» та справа про ухвалення диктаторських законів 16 січня 2014-го.

Дозвіл  на спеціальне досудове розслідування щодо Януковича за епізодом 18-20 лютого отримали в рамках розслідування першої зі згаданих справ. У ній вже є дозволи стосовно ще кількох високопосадовців, зокрема, Володимира Тоцького (у 2014 році керівник Антитерористичного центру СБУ – Ред.) і Олександра Якименка (у 2014 році голова СБУ – Ред.). За словами Горбатюка, прокурори працюють над отриманням нових дозволів щодо інших посадовців, оскільки справа комплексна.

Щодо історії з книгою, то Горбатюк зазначає, що в справі нині відбуваються експертизи, а деякі затягнулися вже на два роки. «Там є низка міжнародно-правових доручень, які виконуються. Також проводять авторознавчі експертизи. Одну із них КНДІСЕ (Київський науково-дослідний інститут судових експертиз – Ред.) проводить вже понад два роки. Незважаючи на неодноразові нагадування, вони її не завершили», – зазначає Горбатюк.

Що ж стосується справи про закони 16 січня, то в ній також триває розгляд клопотань про спеціальне досудове розслідування щодо фігурантів. За словами Горбатюка, це відбувається вже майже два роки. До Януковича у цьому провадженні ще не дійшли.

Ще три справи у листопаді 2016-го потрапили до новоствореного управління Генпрокуратури, яке виокремили з департаменту Горбатюка. Одне із проваджень – вже згадана справа про незаконну приватизацію «Укртелекома», де прокурори отримали дозвіл на спеціальне досудове розслідування. Ще два стосуються незаконного відчудження земель Межигір’я та мисливських угідь у Сухолуччі. Саме остання справа може послужити прикладом відвертої невдачі ГПУ, спричиненої у тому числі політичним протистоянням різних правоохоронних органів.

За інформацією Тижня, яку підтвердили в AverLex, 26 січня 2017-го прокурори звернулися до Печерського суду із клопотанням про заочне розслідування щодо Януковича та низки інших осіб у справі про Сухолуччя. Однак 22 грудня того ж року отримали відмову. Важливим у цій справі є те, що відбулося між двома датами. 20 листопада 2017-го року слідчі ГПУ втратили повноваження з розслідування будь-яких справ у зв’язку зі змінами до закону, які передбачали передачу повноважень новим слідчим органам. Зокрема ДБР, якого немає й досі. Вже 15 грудня депутати ухвалили термінові зміни до закону та виправили ситуацію. Однак у проміжку між двома датами почалося перекадання справ між ГПУ та НАБУ. Зокрема, й корупційних проваджень. Ця історія вийшла навіть на міжнародний рівень, коли The New York Times написала про блокування справ Манафорта в ГПУ.

Читайте також: Чи справді ГПУ гальмує справи Манафорта

Ця ж ситуація спричинила прямі наслідки й для справи по Сухолуччю. 30 листопада ГПУ об’єднує це провадження з іншим про відчудження земель Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства більшого розміру. Об'єднане провадження скопом відправили до НАБУ. Нині відомо, що переважна більшість справ, відправлених тоді Юрієм Луценком до Антикорупційного бюро, нині повернули в ГПУ. Станом на момент написання матеріалу Тиждень не отримав відповіді від НАБУ стосовно долі справ Януковича. Фактом залишається те, що 22 грудня прокурори отримали відмову у відкритті спеціального досудового розслідування щодо Януковича з цілком очевидних причин: по-перше, справа у цей час перебувала в НАБУ, а по-друге, на час відмови не існувало навіть провадження, за яким прокурори просили дозвіл. Після об'єднання змінився і його номер.

Остання із перерахованих у травні минулого року справ за підозрою Януковича стосується можливого позбавлення волі митрополита УПЦ МП Олександра Драбинка та спроби зміщення з посади нині покійного митрополита УПЦ МП Володимира. Станом на травень 2017-го тривали експертизи, а подальша доля справи невідома.

Що ж до провадження про держзраду, то поява Байдика не вплинула на рішення судді Дев'ятка про залучення адвоката із Центру БПД. Його чекають в Оболонському суді вже зранку 1 серпня. На 10:00 призначено продовження слухань.