Київський суд виніс обвинувальний акт колишньому офіцеру спецназу “Омега” Володимиру Косенку за звинуваченням у вбивстві та замаху на вбивство активістів Майдану 20 лютого 2014 року. Цей день є одним із найкривавіших під час Революції Гідності. Судовий процес має розпочатися найближчим часом, проте існує проблема, яка може затягнути судовий розгляд на роки.
Про це пише Харківська правозахисна група. Косенку вперше висунули звинувачення у вбивстві одного активіста Майдану та пораненні іншого в лютому 2020 року. Також йому інкримінували перевищення службових повноважень, а тепер додали звинувачення у вчиненні терористичного акту та перешкоджанні мирним зібранням. У правозахисній групі стверджують, що Косенку може світити покарання до довічного ув’язнення.
Його звинувачують у навмисному націлюванні на учасників Майдану та стрілянині в протестувальників на Інститутській вулиці вранці 20 лютого 2014 р. Консультативна група адвокатів повідомляє, що йдеться про 35 вбивств та 58 поранених протестувальників, оскільки Косенка звинувачують у скоординованих діях з офіцерами “Беркуту”.
Пістолет Форт-14, який використовувався в обох випадках і вбивства, і замаху на вбивство, був виданий Косенку. Вранці після вбивств представники Секретаріату омбудсмена з прав людини знайшли на сніговій барикаді кулі, які були з пістолета Косенка. Євгенія Закревська, одна з адвокатів жертв Майдану, раніше зазначила, що зі снігової барикади поранений Віталій Гуков опинився в зоні стрільби.
Судово-медична експертиза встановила, що вбитий Олег Ушневича мав одне кульове поранення в живіт. Обвинувачення представило експертну оцінку, яка встановила, що кулі, які потрапили в Ушневича та Гукова, вийшли з пістолета, зареєстрованого на ім’я Косенка. 9 лютого 2014 року він отримав автомат Калашникова та пістолет Форт-14, обидва повернули через два тижні.
Значна частина вищезазначених доказів була представлена у Печерському районному суді 19 лютого 2020 року під час розгляду клопотання про взяття під варту Косенка. Враховуючи скільки підозрюваних у справах Майдану втекли до Росії, прохання було обґрунтованим, проте суддя Олексій Соколов відхилив його й натомість наказав обрати обвинуваченому домашній арешт.
Тепер ті ж прокурори передали обвинувальний акт до того ж Печерського районного суду. Як зазначають у правозахисній групі, біда в тому, що, за словами адвоката, який представляє інтереси потерпілих або сімей потерпілих у цій справі, всі судді були залучені до проваджень, які стосувалися Косенка, або до інших проваджень, пов’язаних з тим самим епізодом. Це фактично позбавляє їх можливості бути суддею у цьому судовому процесі.Відтак справу можуть передавати від одного судді до іншого, що може затягнути процес на роки.
В іншому випадку Печерський районний суд може попросити змінити підсудність справи через те, що не може бути створена колегія суддів для її розгляду. Тоді небезпека постійної відстрочки не така велика.
Читайте також: Справи Майдану. Що з’ясували слідчі за п’ять років
Ситуація навколо справ Майдану не тільки тому, що судді виносять неправомірні вироки чи затягують розгляд. Подекуди з’являються новини про поновлення колишніх беркутівців у лавах силових структур. Серед останніх – інформація про те, що ексофіцера “Беркуту”, якого судять за вбивства на Майдані, відновили в поліції України. У серпні ОАСК задовольнив позов Олександра Маринченка – його обвинувачено у розстрілі активістів Майдану 20 лютого 2014 року, однак суд відновив його як працівника поліції. Виявляється, насправді Маринченко був лише тимчасово усунутий із складу поліції, незважаючи на те, що 14 лютого 2015 року його залишили під вартою за підозрою у причетності до розстрілу 48 активістів на вулиці Інститутській.
Наразі розглядають численну кількість справ, деякі тягнуться ще з 2014-2015 року. Лише цього тижня відбудеться розгляд понад 20 справ про побиття, вбивство, перевищення службових обов’язків тощо. деякі справи стосуються відводу суддів, які не можуть об’єктивно проводити розслідування. Хроніка розгляду буде наступною:
Сьогодні, 7 вересня, буде розгляд апеляційних скарг захисників у справі працівника дніпровського “Беркуту” Дмитра Панченка про викрадення і вбивство Юрія Вербицького та викрадення Ігоря Луценка. Також сьогодні розглядатимуть переслідування за участь в акціях протесту, в яких звинувачують суддю Солом’янського суду Києва Світлану Кушнір. Вона своїми ухвалами незаконно утримувала двох водіїв, які перевозили покришки у 2014 році.
У середу, 8 вересня – судитимуть заступник командира 2-ї роти Київського «Беркуту» Олега Святного та сімох його підлеглих. Їх звинувачують у перевищенні влади та незаконному затриманні 11 учасників Євромайдану. Того ж дня відбудеться розгляд справи про побиття на Банковій 1 грудня 2013 року. Обвинувачують заступника командира спецроти “Беркуту” Київської області Дениса Пустового.
Також у середу судитимуть за розстріл на Інститутській 20 лютого 2014 п’ятьох беркутівців київської спецроти — Павла Аброськіна, Сергія Зінченка, Олега Янішевського та Сергія Тамтуру, Олександра Марінченка. Вони обвинувачуються у вбивствах та інших злочинах що призвели до загибелі 48 осіб.
Крім того судитимуть Віктора Шаповалова, командира роти харківського беркуту за перевищення влади 18 лютого 2014 року під час подій у центрі Києва, якого також розшукують в іншій кримінальній справі.
8 вересня розглядатимуть дві справи про розгін Майдану 30 листопада та побиття на Банковій 1 грудня 2013 року. В одній судитимуть колишніх заступників командира київського беркуту Олега Мариненка та Андрія Дидюка і Миколу Тягнирядно і командирів рот Юрія Шевченка і Євгена Антонова. В іншій – розглядатимуть відвід судді Світлани Шапутько у справі по обвинуваченню Володимира Микитася.
У четвер 9 вересня – справа про розгін Майдану 30 листопада 2013 року. Обвинувачені – Віталій Хруль та Дмитро Музика.
Також відбудеться рзгляд апеляційних скарг захисників на ухвалу Печерського суду. Вони стосуються дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою Віктора Януковича в організації насильницьких злочинів відносно учасників мирної акції протесту на Майдані в 2013-2014 роках.
Відбудеться також розгляд справи про напад на автомайданівців 23 січня 2014, де звинувачується ексзаступник начальника УМВС Києва та начальник кримінальної міліції Олександр Кравченко в організації та координації нападу та затримання активістів 23 січня.
У п’ятницю, 10 вересня розглядатимуть справу про обвинувачення Володимира Гриняка та події 18 лютого 2014, зокрема застосування сили проти протестувальників та виплата беркутівцям незаконної винагороди, справу про події перед Черкаською ОДА у січні 2014 та переслідування активістів та справу про розгін Майдану 30 листопада 2013 року. Зокрема розгляд обвинувачення колишнього голови КМДА Олександра Попова у кримінальних правопорушеннях та переслідуванні за участь в акціях протесту.
Також у п’ятницю розглядатимуть справу колишніх суддів Апеляційного суду м. Києва Марії Приндюк, Олександра Беця, Ольги Єфімової. Вони обвинувачуються у постановленні ухвали щодо рішення Солом’янського суду залишити під Михайла Овсієнка — одного з водіїв, який 24 січня 2014 року перевозив автомобільні шини.