Незважаючи на торішню трагедію на японській АЕС "Фукусіма-1", яка змусила уряди багатьох країн переглянути власний підхід до атомної енергетики, принаймні п’ять держав вирішили піти іншим шляхом, пише DW.
"Ми очікуємо, що цього року В’єтнам, Бангладеш, ОАЕ, Туреччина та Білорусь розпочнуть роботи зі створення перших АЕС у себе в країні", – заявив заступник гендиректора МАГАТЕ Кваку Анінг під час форуму у Нью-Йорку. Він не виключив, що вже наступного року "атомний клуб" може поповнитися також Йорданією та Саудівською Аравією.
Загалом, упродовж минулого року з експертами МАГАТЕ з приводу впровадження атомних програм консультувалися представники 60-х країн, повідомив представник МАГАТЕ при ООН Джеффрі Шоу. Більшість із них цікавилися висновками експертів щодо причин та наслідків аварії на японській АЕС "Фукусіма-1", що сталася у березні 2011-го року. МАГАТЕ запевняє, що підтримує тісний контакт з усіма країнами, консультуючи їх стосовно атомної інфраструктури, питань безпеки та вибору місць для зведення реакторів.
За словами Анінга, країни, що прагнуть впровадження атомних технологій "засвоюють уроки трагедії на японській АЕС, адже країни, що розвиваються чітко розуміють: без забезпечення належного рівня безпеки, вони не отримають технологічної допомоги", – наголосив Анінг.
Прикладом надзвичайної важливості дотримання найвищих стандартів безпеки на АЕС може слугувати й останній "атомний скандал", що розгортається у Болгарії. Йдеться про якість агрегатів для АЕС російського виробництва, що діють як в Росії, так і за кордоном (зокрема, в Болгарії та Ірані). Не виключено, що обладнання для АЕС робилося з дешевших марок сталі, а виручку від різниці у ціні ділили між собою керівники низки великих компаній атомної галузі. ФСБ Росії, за даними російських інформагенцій, вже розпочала розслідування афери.
За повідомленням болгарського телеканалу bTV, зараз на болгарській АЕС Козлодуй, що розташована у 200 кілометрах від столиці Софії, збираються перевірити отримане з Росії обладнання, яке встановлено на 5-му та 6-му енергоблоках. Придбання російських агрегатів сумнівної якості обійшлося болгарській скарбниці у 29 мільйонів євро. Повідомляється, що аналогічне устаткування російського виробництва встановлено на двох додаткових АЕС у Болгарії.