Сирійська армія 4 квітня здійснила газову атаку в провінції Ідліб, яку контролюють повстанці, в результаті загинули понад 70 людей, з них 27 дітей, ще понад 540 мирних мешканців зазнали травм, хімічних опіків очей і дихальних шляхів. Правозахисні організації стверджують, що для атак армія Башара Асада використовувала заборонену хімічну зброю "зарин", від використання якої раніше публічно відмовилася.
Уряд Сирії заперечує свою причетність до хіматаки, російська сторона звинувачує у ній самих повстанців, під чиїм контролем знаходиться територія.
Провідні країни світу засудили застосування хімічної зброї в Сирії. Зокрема, президент США Дональд Трамп назвав інцидент "жахливою" подією. Відповідаючи на питання про те, як президент США збирається реагувати на цю атаку, Трамп відповів: "Ви побачите". Він підкреслив, що на "подібні дії режиму Асада не можна закривати очі".
Франція ініціювала екстрене засідання Ради Безпеки ООН, проте дебати завершилися без голосування за резолюцію, яка засуджує атаку, оскільки Росія різко відкинула її проект, відтак над його текстом продовжують роботу та винесуть на голосування пізніше. Канцлер Німеччини Ангела Меркель назвала скандалом те, що Рада Безпеки ООН не прийняла резолюцію.
- Читайте також: Світ про хімічну атаку в Сирії: Осуд – лише пустослів’я
Через кілька днів, у ніч на 7 квітня, флот США завдав ракетного удару по авіабазі сирійських урядових сил поблизу міста Хомс. За офіційною інформацією, було випущено 59 ракет типу «Томагавк».
Дональд Трамп заявив, що особисто віддав наказ провести ракетний обстріл авіабази військ Асада. Трамп відзначив, що обстріл став реакцією на застосування військами Асада хімічної зброї. "Немає ніяких сумнівів, що Сирія використовувала заборонену хімічну зброю", – сказав він.
Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг заявив, що сирійський режим несе повну відповідальність за розвиток подій, що викликали ракетні удари США по авіабазі "Шайрат" в Сирії. У його заяві уточнюється, що США завдали свої удари після "жахливих атак з хімічною зброєю, в результаті яких загинули десятки людей, включаючи безліч дітей".
Натомість обурилися такими діями США, наприклад, Росія та Північна Корея. Президент РФ Владімір Путін назвав ракетний удар США по Сирії порушенням міжнародного права. «Президент Путін вважає американські удари по Сирії агресією проти суверенної держави на порушення норм міжнародного права, причому під надуманим приводом», – сказав його прес-секретар Дмітрій Пєсков.
Крім того, Росія призупинила дію меморандуму зі США про уникнення інцидентів у Сирії, ухвалений в жовтні 2015 року. Цей документ регламентує дії всіх літаків і безпілотників в повітряному просторі Сирії.
Північна Корея, яка вважає Сирію одним зі своїх ключових партнерів, заявила, що ракетний удар США по авіабазі військ Асада є "неприпустимим актом агресії".
- Читайте також: Вибухова хвиля «Томагавків» Трампа
Імовірна причетність Росії та санкції за підтримку Асада
7 квітня ЗМІ повідомили, що Міністерство оборони Сполучених Штатів Америки з'ясовує можливу причетність Росії до підготовки або проведення хімічної атаки в Сирії. За словами неназваного представника Пентагону, під час проведення хімічної атаки в Ідлібі у режиму Асада, можливо, були помічники.
"У даний час у нас немає даних про російську участь, але ми досліджуємо це питання", – зазначив він.
За його словами, Москву як спільницю сирійського президента Башара Асада, як мінімум, можна звинуватити в тому, що вона не запобігла застосуванню хімічної зброї. При цьому співробітник Пентагону додав, що Росія має велику компетенцією у сфері хімзброї.
"Ми не можемо говорити про явну допомогу росіян сирійському режиму в цій справі, але ми проводимо ретельну оцінку всієї інформації, яка може свідчити про те, що Росія знала про цей план або сприяла його здійсненню", – сказав представник Пентагону.
На екстреному засіданні Ради Безпеки ООН, скликаному для обговорення американського ракетного удару по аеродрому сирійських урядових військово-повітряних сил, Вашингтон і Москва обмінялися взаємними звинуваченнями.
Міністр закордонних справ Великої Британії Боріс Джонсон скасував призначений на 10 квітня візит до Москви в зв'язку з останніми подіями в Сирії. Джонсон також заявив, що детально обговорив свої плани з держсекретарем США Рексом Тіллерсоном, візит якого до Москви запланований на 12 квітня. На зустрічі керівників МЗС країн Великої сімки (G7) в італійському місті Лукка Джонсон заявив, що заходу слід проводити жорсткішу політику щодо Росії через підтримку Кремлем Башара Асада.
Міністр оборони Британії Майкл Феллон зазначив, що Москва несе за те, що трапилося не пряму, але опосередковану відповідальність як "головний спонсор" режиму Башара Асада. "Чинний військовий злочин здійснили на їхніх очах. Протягом останніх років Росія мала всі можливості та інструменти для того, щоби зупинити війну, і зараз зобов'язана продемонструвати рішучість приборкати цей режим", – написав Майкл Феллон у Sunday Times.
- Читайте також: Після атаки. Тріумф Трампа та нові загрози
Як повідомила постпред США при ООН Ніккі Хейлі, президент Америки Дональд Трамп обговорює питання про можливість застосування нових антиросійських і антиіранських санкцій у зв'язку з ситуацією в Сирії.
У британському виданні The Times повідомили, що Велика Британія має намір підштовхнути Захід до запровадження нових санкцій стосовно російського керівництва, якщо воно не припинить підтримку Асада. За інформацією, британський міністр закордонних справ Боріс Джонсон добивається, щоб західні країни розробили серйозні штрафні заходи у відповідь на газову атаку, внаслідок якої загинули до 90 людей. Зазначається, що нові санкції покликані істотно ускладнити життя російським урядовцям. У виданні пишуть, що документ про санкції підготував Джонсон для зустрічі міністрів закордонних справ країн G7 в італійському місті Лукка.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо зазначив. що Канада готова розширити санкції проти Росії через підтримку Асада. «Слід поставити Росію до відома про її відповідальність за криваві дії режиму Асада минулого тижня. Тому ми завжди відкриті до співпраці із нашими друзями, союзниками та партнерами заради надсилання Росії посилу за допомогою санкцій та інших заходів», – сказав Трюдо.
Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей і президент США Дональд Трамп прийшли до висновку про необхідність домагатися припинення російської підтримки режиму Башара Асада. Лідери країн вважають, що підтримка сирійського режиму не є стратегічним інтересом Росії. Переговори з цього приводу можуть пройти під час візиту держсекретаря США Рекса Тіллерсона до Москви.
Водночас, 11 квітня кореспондент «Радіо Свобода» в Брюсселі Рікард Йозвяк повідомив, що посли Євросоюзу не будуть розглядати 12 квітня питання щодо введення санкцій проти військових РФ у зв’язку із їхніми діями в Сирії.
«Санкції ЄС щодо російських військовослужбовців через події в Сирії не будуть обговорюватись на завтрашній зустрічі єврокомісарів», – написав він у Twitter.
EU sanctions on military personnel from #Russia over events in #Syria will not be discussed when EU ambs meet tomorrow.
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) 11 квітня 2017 р.
Після зустрічі міністрів закордонних справ країн G7 11 квітня глава МЗС Франції Жан-Марк Еро зробив висновок, що міністри не дійшли згоди щодо розширення санкцій проти Росії і Сирії. Також за словами Еро, міністри G7 зійшлися на думці, що президент Сирії Башар аль-Асад не може грати ніякої ролі в майбутньому своєї країни.
Раніше газета New York Post повідомила, що держсекретар США Рекс Тіллерсон під час візиту в Москву 12 квітня може висунути звинувачення Росії в співучасті і приховуванні військових злочинів, скоєних режимом Башара Асада.
Британська Sunday Times пише, що Тіллерсон зажадає від Москви відмовитися від підтримки "кривавої диктатури" Асада. Газет стверджує, що глава американського зовнішньополітичного відомства представить в Москві докази того, що Росія знає і намагається приховати, що Асад на минулому тижні застосував зарин. Також держсекретар США звинуватить Росію в порушенні угоди від 2013 року про спостереження за знищенням сирійської хімічної зброї, заявивши, що таким чином Росія не виконала своїх зобов'язань в цій області, пише видання.