Звістку російського інформагенства про те, що знаменитіне лише музикою, а й українськістю виконавці, такі як співачка Руслана та рок-гурт «ВВ», виступатимуть в Одесі на фестивалі на підтримку російської мови, швидко підхопили всі. Здивувались також усі. Але більше за інших – прес-секретар гурту, Павло Скорняков. «На підтримку російської?!», – здивовано перепитував він. На жаль, відповідь на це питання ствердна.
Один з головних заходів святкування Дня народження Одеси – II-й Міжнародний фестиваль культури та мистецтва «Зустрічі друзів» -відвідає міністр культури Російської Федерації Владімір Медінскій. Своє привітання для присутніх підготував і Владімір Путін, що, поруч із одами «Зустрічам друзів» на інформаційному порталі «Русскій мір», дає про «друзів» деяке уявлення.
Читайте також: Владімір Медінскій відомий українофобією і симпатією до Сталіна
Де-юре, «Зустрічі друзів» – фестиваль «театрально-виставкового» спрямування. Де-факто ж дуже важко окреслити його межі у рамках святкування Дня Одеси. Тому зустріччю з російськими друзями тут можна назвати всі святкові заходи: і благодійний концерт народних артистів СРСР, і виступи сучасних російських зірок, і старт мотопробігу «Одеса-Ростов»… І рок-фестиваль «Пікейні жилети», на якому, власне, й виступатиме гурт «ВВ».
Українські ЗМІ швидко спростували сумніви у доречності виступу «ВВ» у Одесі. Мовляв, «Пікейні жилети» – окремо, «Зустрічі друзів – окремо». Іншої думки притримуються організатори обох фестивалів.
«Там все так заплутано…», – констатували у розмові з Тиждень.uaспівробітники департаменту інформації та зв'язків із громадськістю Одеської міськради. Тим часом директор Одеського академічного драматичного російського театру, пан Олександр Копайгора, на питання про єдність заходів відповідає впевнено: так, «Пікейні жилети» (що проходять у Одесі з 1991 року)- фактично один із заходів «Зустрічей друзів» (які цього року Одеса побачить вдруге). «Вони примостилися», – констатує директор театру.
Читайте також: «Мовний» закон в Одесі переміг здоровий глузд
«Мені важко коментувати це. Тому що це не наша ідея, а ідея міста, – зізнається у розмові з Тиждень.uaОлександр Каратов, один з організаторів «Пікейних жилетів». – Якщо місту це здається доречнішим… Головне, що ми проведемо рок-фестиваль, це наше завдання».
Насправді турбує пана Каратова не сам факт проведення фесту. «Мені важливо, аби цей фестиваль не використовували у політичних цілях», – каже він. Але підкреслює: минулого року спроби зробити це були. «З боку проросійських «друзів» наших», – пояснює одесит.
Коли «Пікейні жилети» були фактично незалежними від міської влади, було простіше. «Коли ми займались фестивалем від початку і до кінця – такого не було, – констатує Каратов. – Але ось вже два роки проводяться «Зустрічі друзів»…
Політичні промови, якими одеситів «вітають» із Днем міста вже другий рік поспіль, організатора рок-фестивалю дивують. «Заклики до поєднання двох незалежних держав виглядають дивно, враховуючи те, що більшість нашого населення свого часу проголосувала за незалежну Україну, – обурюється Каратов. – У Одесі ми спілкуємось російською мовою. Але знаємо українську. І спроби «педалювати» те, що ми з росіянами одна нація, я особисто засуджую. Не хотів би розписуватись за всіх».
Минулого року на одному зі святкових заходів до Дня міста «взагалі казали, що всі ми – Радянський Союз», – згадує чоловік.
Цьогоріч на «Пікейних жилетах» компанію гурту «ВВ» складе російський «Ю-Пітер». А одеському байк-клубу «Гоблін» – московські «Нічні вовки», найкращі друзі Владіміра Путіна.
«Російські байкери… – зітхає одесит. – Я вітаю мототусівку! Але її використовують дещо дивним чином».
Читайте також: Байкери дорожчі Путіну за Януковича
Отже, ніяких гарантій того, що цьогорічні «Пікейні жилети» не перетворяться на російське національне свято, немає.
«Ми не знаємо нічого з цього приводу, – дипломатично коментує ідеологічне спрямування заходу прес-секретар «ВВ». Про «Пікейні жилети» він і справді не знає нічого – замість 21-го року проведення фестивалю каже про 17 років, кілька разів перекручує прізвище Ігоря Ганькевича, пам’яті якого присвячений давній одеський рок-фест… Про особисте ставлення Олега Скрипки до «російського» питання прес-секретар не розповідає: «Не уповноважений».
«Я особисто знаю Скрипку, знаю його погляди, – зауважує, натомість, Олександр Каратов. – Навіть якщо його будуть просити щось на цю тему сказати… Навряд чи він піде на це. Він – патріот України».
Але пан Каратов знає і про небажання «русского міра» залишитись поза грою. Навіть якщо це гра на музичних інструментах.