Чимало опозиціонерів залишилися вкрай незадоволеними своїми місцями у затвердженому цього тижня списку об’єднаної опозиції. Тиждень.ua писав про це докладно. Тепер, поспілкувавшись із «ображеними» кандидатами, ми з’ясували, як цей список формувався, і чому ті чи інші особи посіли у ньому відповідні місця.
Так, за словами наших джерел, формуванням БЮТівської частини списку (тобто приблизно 55% від загальної кількості кандидатур), займався персонально Олександр Турчинов, а Арсеній Яценюк участі в цьому, фактично, не брав. Думка Юлії Тимошенко теж була далеко не абсолютною. «Турчинов веде свою власну гру, на Юлю сильно не зважає», – розповідали наші співрозмовники.
Ці слова учора де-факто підтвердив захисник екс-прем’єра Сергій Власенко, який відкрито заявив, що Тимошенко не бачила остаточної версії списку. Хоча не обійшлося й без винятків: Олександру Кужель включили в список на 22 місце за особистим проханням Тимошенко, яке вона передала Турчинову через свою доньку Євгенію.
При формуванні переліку кандидатів Турчинов керувався двома чинниками: особистою відданістю претендента (звісно ж, саме йому), та його внеском у партійну касу. Серед тих осіб, які отримали місця у прохідній частині списку за першим критерієм, наші співрозмовники назвали, зокрема, Василя Деревляного (36 місце), Руслана Лук’янчука (42 місце), Андрія Павловського (44 місце), Андрія Сенченка (48 місце), Василя Кравчука (50 місце).
Олександр Дубовой, який зайняв 64 місце, окрім відданості фактичному керманичу «Батьківщини», заслужив майбутнє депутатство ще й належністю до тієї ж баптистської церкви, що й Турчинов.
Як запевняли наші співрозмовники, 67 номер Олег Шевчук та 73 номер Руслан Богдан (фігурант «педофілського скандалу», якого «Батьківщина» у свій час виключила з фракції, але нещодавно повернула), отримали місця в обмін на внески до партійної каси. Внески нібито складали сім. З кожного. І, звісно, не тисяч.
Читайте також: Вони назвались опозицією
Список «незадоволених», за даними Тиждень.ua, нараховує три десятки осіб, які, зрозуміло, зайняли непрохідні місця з середини дев’ятої сотні. Насамперед, це група близьких до Тимошенко осіб: її помічник Михайло Лівінський (84 місце), соратники з часів ЄЕСУ Антоніна Болюра (88 місце) та Євген Шаго (93 місце). Також невдоволення висловлювали близькі до голови БЮТівської фракції Андрія Кожем’якіна нардепи: Андрій Шкіль (87 місце), Сергій Міщенко (142 місце), Олександр Стешенко (154 місце).
Ще одна група складається з нардепів, які ночували в наметовому містечку під Печерським судом та в лікарні, де перебуває Тимошенко, отримували по ребрах у сутичках з «Беркутом», «Грифоном» чи нардепами-регіоналами, або просто були давніми і відданими однопартійцями ЮВТ. Вони щиро розраховували, що партія належно їм за це віддячить, але вийшло не так. Ось їхні імена: Олександр Сочка (108 місце), Віктор Уколов (110 місце), Олег Білорус (122 місце), Павло Костенко (124 місце), Сергій Веліжанський (145 місце), Ігор Єресько (157 місце), Юрій Гнаткевич (172 місце).
Читайте також: Повний передвиборчий список об’єднаної опозиції
За словами джерел Тиждень.ua, одразу після оголошення списків в середовищі «ображених» опозиціонерів почала зріти ідея бунту, до якого зокрема, планували залучити і лідера «Народної самооборони» Юрія Луценка.
«Політв’язень №2» має всі підстави для невдоволення: один з його найближчих соратників Юрій Гримчак посів у списку опозиції вкрай сумнівне з точки зору парламентських перспектив 91 місце, а ще один близький товариш, Тарас Стецьків, не отримав погодження як єдиний кандидат від об’єднаної опозиції по мажоритарному округу на Львівщині. Натомість кандидатом від ОО став рідний брат екс-заступника глави Секретаріату Президента часів Віктора Ющенка Івана Васюника – Ігор.
У підсумку, той же Стецьків уже оголосив про намір балотуватися на окрузі «від справжньої опозиції, а не від тої, яка називає себе об’єднаною».
Подібний демарш вчинив і Сергій Міщенко, який сьогодні зареєструвався мажоритарником по 98 округу. Скільки людей наслідує його приклад, наразі невідомо – на момент написання статті Тиждень.ua не має інформації щодо персонального складу поданих опозицією до ЦВК кандидатів.
Повний список «ображених» БЮТ, за інформацією Тиждень.ua:
Андрій Шкіль, 87 місце.
Антоніна Болюра, 88 місце.
Юрій Гримчак, 91 місце.
Євген Шаго, 93 місце.
Валерій Бабенко, 98 місце.
Сергій Шевчук, 104 місце.
Олена Бондаренко, 105 місце.
Олександр Сочка, 108 місце.
Віктор Уколов, 110 місце.
Юрій Трегубов, 113 місце.
Ольга Боднар, 116 місце.
Олег Радковський, 120 місце.
Олег Білорус, 122 місце.
Павло Костенко, 124 місце.
Олена Шустік, 127 місце.
Віталій Корж, 128 місце.
Олег Тищенко, 131 місце.
Сергій Міщенко, 142 місце.
Олександр Ягоферов, 143 місце.
Сергій Веліжанський, 145 місце.
Еліна Шишкіна, 152 місце.
Олександр Стешенко, 154 місце.
Зоя Шишкіна, 156 місце.
Ігор Єресько, 157 місце.
Володимир Левцун, 165 місце.
Борис Пудов, 166 місце.
Микола Потапчук, 168 місце.
В’ячеслав передерій, 171 місце.
Юрій Гнаткевич, 172 місце.
Степан Давимука, 174 місце.
Всеволод Бородін, 177 місце.
Читайте також: Повний список кандидатів-мажоритарників від об’єднаної опозиції