«Я б нікому не радила вводити війська до України» – Валерія Новодворська

Світ
6 Березня 2022, 18:04

Однією з небагатьох російських публічних діячів, котрі називали речі своїми іменами, була правозахисниця Валерія Новодворська (1950-2014). Тиждень публікує тези з її виступу на радіо “Ехо Москви” 5 грудня 2013 року.

“Українці ніколи не були стовідсотково радянськими людьми. Не встигли. До колоніальної імперії, імперії зла, їх заштовхували силою, і не можна сказати, що вдало… Українці хочуть відійти від нашого материка, що гине. Він опускається на дно світового океану, і ніякі екологи нас звідтіля вже не дістануть. Вони хочуть геть від Росії, що скніє і животіє, по-рабськи стоячи на колінах. Нехай хоч хтось виживе. Нехай хоч хтось буде вільний. Євросоюз — це майбутнє, а путінська Росія — це мерзенне, ганебне радянське минуле”.

“Вводити військовий контингент, аби придушити українську революцію — так, як це було у 1968 році — вже не вдасться. Після Придністров’я, після спроби завоювати Грузію, після Чехословаччини у нас рильце в пушку. Я б нікому не радила вводити війська до України, тому що українська армія дуже непогана. Краща за нашу, російську. І Україна — це не маленька країна, їх 46 мільйонів”.

Читайте також: Одинадцятий день війни з росією. Інформація за регіонами (ОНОВЛЕННЯ)

“Те, що ми стали ямою, дозволили Путіну зробити нас європейським смітником, і що нас цураються, немов зачумлених, разом із нашим Митним Союзом — це провина не тільки Путіна. Це вина російського народу. Он Путін нещодавно зустрівся з молодими юристами. Вас не вразив той факт, що серед цих молодих правників вигулькнули такі законники, що пропонували Путіну вкоротити язика інтернету, призначити покарання за сепаратистські висловлювання? Тобто юристи вимагають не дотримання конституції, прав людини, а закручування і загвинчування гайок!.. Це молодь, яка ще не пожила на цьому світі, не бачила радянської вади”.

У Росії незаконна у моральному, етичному плані влада. У політичному — теж. Це нелегітимна влада. Правозахисники мають нарешті зрозуміти, що відбувається у Кремлі, і що спілкуватися з цією хунтою ганебно, чекісти все одно їм співчувати не будуть. Що Путін не знає, хто у нього сидить у тюрмах? Що, добрий цар нічого не знає, а в у всьому винні погані бояри? Може, годі в це гратися? Це не гідна поведінка. Скажіть народу нарешті, що у вас немає законної влади, що в Кремлі злочинна влада, і треба голосувати проти неї”.

Читайте також: Німецький публіцист: Захід немає нічого на противагу путінській брутальності

“У заручники взяли усю країну, до того ж з її згоди. Терористи зазвичай висуваються конкретні вимоги. У терористів в Кремлі вимоги надто великі: щоб їм назавжди віддали душі і тіла, країну вкупі з її бюджетом, давно втраченою гідністю, з її майбутнім. Щоб вони лишилися при владі навічно, а народ щоб не нарікав. Перепрошую, але ці вимоги неможливі до виконання. Переговори тут вести не можна. Перемовини можуть бути тільки про одне: за яких умов і як швидко ця влада піде”.