І вся лобістська рать…

ut.net.ua
19 Вересня 2008, 00:00

 

Верховна Рада проголосувала за внесення змін до Закону України «Про митний тариф» ще на початку літа. У зв’язку зі вступом України до Всесвітньої Торговельної Організації (ВТО), згідно з підписаними зобов’язаннями, наша країна повинна знизити ввізне мито на сотні позицій товарів. Натомість у законопроекті йдеться про те, що необхідно продовжити дію високого мита на низку товарів, що ввозяться на територію України з інших країн, до 2009 року.
 
Оптимісти кажуть, що таким чином Рада захищає «національного виробника», а циніки стверджують, що перед нами типовий приклад лобізму – у Раді знаходяться власники бізнесів, яких стосується цей закон. Наприклад, депутат від БЮТу Таріел Васадзе – власник УкрАвто, чи його колега з ПР Дмитро Святаш – власник корпорації «АІС», швидше за все, були би не проти, якщо замість чинної ставки в 10% мита на автомобілі, вона знову зросла би до 25%. А з нею й ціна на імпортні авто.
 
Одразу після прийняття у ВР президент Віктор Ющенко наклав на закон вето. Якщо законопроект все-таки пройде, репутація України як торговельного партнера постраждає. В разі, коли хоча б одна країна ВТО висловить нам свої претензії, Україна буде змушена виплатити грошову компенсацію й усе одно скасувати прийнятий закон. Однак імовірно, що все станеться саме за таким сценарієм. Занадто багато депутатів у ВР зацікавлені в тому, щоб закон пройшов і мита залишились високими. На ілюстрації ви можете побачити, які саме продукти виробляються підприємствами, пов’язаними з лобістами.