ГУР МО: у центрі уваги — навчання «Кавказ-2016»

Суспільство
26 Серпня 2016, 16:13

Г оловною темою новин на початку серпня стали події в Криму. Російська ФСБ звинуватила Україну в підготовці терактів на території півострова й заявила про нібито причетність до цього Головного управління розвідки Міноборони України. У ГУР МО заперечили цю інформацію та повідомили, що жоден працівник відомства не був затриманий у Криму за весь час окупації. В українських та російських ЗМІ з’явилися публікації про загрозу нової ескалації воєнного конфлікту. Представник ГУР МО Вадим Скібіцький розповів Тижню, чи є підстави заявляти про кардинальні зміни у військових діях РФ проти України.

Про загрозу нового загострення на Донбасі. Я не сказав би, що зміни в діях РФ протягом останнього часу кардинальні. Однак є особливості, які ми помічаємо. По-перше, на окуповані території з Росії надходить дуже багато ремонтних комплектів. Передусім для танків. На сьогодні, за нашими даними, середній ремонт бронетанкової техніки здійснюється вже на окупованих територіях. Тобто відпадає необхідність переганяти техніку на територію Росії, а потім її повертати. По-друге, протягом останніх майже трьох тижнів спостерігається прибуття на окуповані території великої кількості військовослужбовців із РФ. І це не най­манці, а саме військовослужбовці. Триває доукомплектування 1-го та 2-го армійських корпусів («ДНР» та «ЛНР». — Ред.). Причин низка. Це і великі втрати, і небажання персоналу продовжувати конт­ракт для служби на окупованих територіях, і банально дуже велика кількість дезертирів. Коли вони їхали, їм обіцяли одне, а в результаті виявилося інше. Тут потрібно воювати, тут дістають поранення та гинуть люди.

Читайте також: Костятин Машовець про російську військову стратегію щодо України

Є ще одна особливість. Тривають активні заходи з бойової підготовки підрозділів 1-го та 2-го АК. Починаючи з липня активно відпрацьовуються питання форсування водних перешкод. При цьому з території РФ заходять інженерні підрозділи зі спеціальною технікою для наведення переправ, які спільно з бригадами відпрацьовують саме питання форсування й подальшого захоплення плацдарму з розвитком наступальних дій. Це вже загрозливо, оскільки йдеться про підготовку до можливих контрнаступальних дій. Основ­не тут — посилення засобів протиповітряної оборони (ППО). За попередніми даними, дивізіон, який зараз перекинули на територію України (розвідка доповіла, що на Донбас із Далекого Сходу перекинули зенітно-ракетний дивізіон 60-ї ОМСБр ЗС РФ. — Ред.), здійснює насамперед прикриття штабів, бойових бригад та тилового району, де переважно розміщено батальйонно-тактичні групи РФ. Крім того, засобами ППО посилюють також бригади 1-го та 2-го АК. Досі на озброєнні в них були переважно «шилка» (зенітна самохідна установка ЗСУ-23-4. — Ред.), ПЗРК та ЗУ-22. Цього недостатньо для наступальних дій. Повірте, що полковий та дивізійний військові комплекти необхідно посилювати для ведення активніших наступальних дій. Тобто щоб прикрити з повітря саме ці угруповання ­(наступальні. — Ред.), які будуть створені.

Читайте також: Гібридне загострення

Про «кримський інцидент» та про те, чи може він стати приводом для війни. Росія активно використовує проти України всі наявні інструменти агресії. І насамперед інформаційно-пропагандистського та інформаційно-психологічного характеру. Російська Федерація може скористатися будь-яким приводом для відновлення широкомасштабної агресії. Традиційно це «миротворці», «російськомовне населення» і «загибель російських військовослужбов­ців». Саме так було в Грузії. Цей напрям мусується постійно, зокрема у російських ЗМІ: «ми готуємо миротворчі підрозділи», які «втрутяться, захистять російськомовне населення, їхні права» тощо. Але реально все залежить від рішення Путіна. Зараз ми бачимо активні заходи з нарощування угруповання росіян. Однак найбільше наша увага прикута до підготовки до навчань «Кавказ-2016» (у Міноборони РФ ці навчання назвали «основним екзаменом для військ Південного військового округу в 2016 році». — Ред.). У цей період відбуватиметься велике переміщення військ. І не лише в Південному ВО РФ. Підтягуватимуться підрозділи з Центрального та навіть Східного ВО. Вони використають понад 40 полігонів, на яких відпрацьовуватимуть бойове застосування військ.
Варто розуміти, у чому суть стратегічного командно­го навчання «Кавказ-2016». Його активна фаза проходитиме протягом тижня у вересні. Але до цього періоду відпрацьовують усе: бойову та мобілізаційну підготовку, розгортання й переміщення військ, проведення бойових стрільб, перевірку систем управління та зв’язку. Все це перевіряють до початку навчань. Їх підготовчий етап починається вже 15 серпня. Відповідно відбуватиметься рух військ, пунктів управління, велика бойова й оперативна підготовка. Все це дуже хороший привід для оперативного маскування, накопичення резервів і підтягування військ до кордонів України. Отже, це можна використати як підготовку до будь-яких дій.